Predsjednik Vlade Milanović potvrdio: Vlada će predložiti zakon koji će štititi nacionalne interese u energetici

Slika /Vijesti/Lipanj/27 lipanj/ZM-EU-web2.jpg

Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Zoran Milanović sudjelovao je danas na sastanku Europskoga vijeća u Bruxellesu. 

Prije početka sastanka razgovarao je s novinarima i potvrdio da se na jučerašnjoj radnoj večeri Europskog vijeća razgovaralo o strukturi Europske komisije. Premijer smatra da naglasak treba biti na supsidijarnosti, na  nacionalnim Vladama i demokratski izabranim parlamentima te da ne bi trebalo mijenjanjem temeljnih pravila ili njihovim dovođenjem u pitanje, stvarati nesigurnost.

Na pitanje je li s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom razgovarao o INA-i, predsjednik Vlade Milanović je rekao: „Naglašavam cijelo vrijeme:  mađarska Vlada odnosno država,  je vlasnik 25% dionica u MOL-u, MOL je vlasnik 49% INA-e, Hrvatska je vlasnik 44,7%  INA-e i to su osnove za razgovor u okviru Nadzornog odbora. Imamo predstavnike koji odgovaraju svim dioničarima, takvi su zakoni i takva je filozofija dioničarstva, ali imamo i pregovarački tim u koji je Vlada delegirala ministra Vrdoljaka i gospodina Pejnovića, da u okviru pravila i ciljeva koje je postavila hrvatska Vlada, u jasno definiranom okviru, pregovara s MOL-om. Imamo sad i ovu presudu bivšem premijeru i predsjedniku HDZ-a, vidjet ćemo kakav će to rezultat imati. Mi nismo sud, dakle, ja ne mogu reći: to od sutra ne vrijedi. Ja bih volio da ne vrijedi, ali onda se primjenjuje zakon, ako nema ugovora. Stvari su, u stvari, vrlo jednostavne, pravno gledano.

Na novinarski upit percipira li Vlada ovo pitanje kao pravno ili političko, predsjednik Vlade je kazao:  „Ponovit ću opet ono što je kolega Orban bio rekao javno. A on je rekao, to su govorili i mađarski kolege, da su oni spremni i prodati svoje dionice. Najavio sam neki dan, i na tome ćemo raditi, da Vlada predloži zakon prema kojem se u sektoru energetike u cilju zaštite nacionalnih interesa Vlada može usprotiviti, bolje rečeno, preispitati namjeru nekog kupca izvan Europske unije da stekne udio u dionicama u energetskoj kompaniji, dakle, u INA-i. To ograničenje ne možemo postavljati članicama Europske unije, ali možemo svima onima koji nisu u Europskoj uniji, čime onda na svaki način, kontroliramo, ne nužno zabranjujemo, ali kontroliramo prodaju dionica, u ovom slučaju INA-e nekom izvan Europske unije.“
Na upit o važnosti energetike s obzirom na zbivanja u Ukrajini pa i u Iraku, premijer je, između ostalog, rekao:  „S obzirom da Europska unija ima zajedničku politiku,  a da smo mi ipak dio te energetske politike, nisam rekao bez razloga da je to tema za razgovor ovdje. Ali to je i tema svakodnevne politike i promišljanja hrvatske Vlade. U energetskoj politici je potrebna Europa, to ne možemo sami.“

Premijer je komentirao i novo istraživanje o popularnosti stranaka: „Vratit ćemo se tamo gdje smo bili još nedavno, prije godinu dana. Mi znamo tko smo, što smo i znamo da smo jedini jamac jedne civilizirane, poštene Hrvatske i vjerujem da će građani to prepoznati. Dakle, mi radimo ozbiljan posao i ne očekujem da to ljudi shvate istog trena i da plješću tome.“
 

Stranica