Proveli smo najveće povećanje plaća u povijesti i štrajk u takvoj godini je pomalo neuobičajen

Slika /Vijesti/2024/Studeni/11_studenoga/Z63_7792.JPG

Predsjednik Vlade Andrej Plenković obratio se medijima nakon sjednice Predsjedništva HDZ-a na kojoj se razgovaralo o aktualnim političkim događajima, među kojima je svakako najnovija ocjena agencije Moody's koja je podignula kreditni rejting Hrvatske na investicijsku razinu A3. ''Drugi puta u dvije i pol godine za dvije stepenice čime smo sa ocjenama sve tri svjetske agencije na investicijskoj razini A što je najviši kreditni rejting Hrvatske u povijesti'', poručio je Plenković.

Smatra da je to potvrda smjera reformi koje je Vlada poduzimala, odgovornog upravljanja javnim financijama, dobre apsorpcije europskih sredstava kao i činjenice da su svi makroekonomski pokazatelji u ovom trenutku itekako dobri.
 
''Procjena gospodarskog rasta u ovoj godini je 3,6 posto, procjena deficita na kraju godine 2,1 posto, procjena inflacije oko 3 posto, visoki stupanj zaposlenosti, nikad niža procjena nezaposlenosti i sve investicije diljem Hrvatske su dobre i poticajne. Zato u ovako kratkom roku dobiti povećanje ocjene sve tri kreditne agencije znači da je Vladina politika u proteklih osam godina bila ispravna, jer se kreditni rejting ne podiže za pet stepenica nikome slučajno'', rekao je Plenković.
 
Također je govorio i o štrajku dijela zdravstvenih djelatnika o čemu je na sjednici izvijestio ministar zdravstva Vili Beroš te iznio podatak da je štrajkalo oko 550 djelatnika u dvadesetak ustanova diljem Hrvatske. Plenković je istaknuo da je Vlada značajnim povećanjem plaća u javnom i državnom sektoru na početku godine napravila velike iskorake, no ipak smatra da je moguće da postoje određene nesavršenosti u procjeni pojedinog koeficijenta.
 
Korekcije koeficijenata u zdravstvu putem povjerenstva i na temelju jasne argumentacije
 

Stoga su, kaže, i formirali povjerenstvo koje vodi ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan zajedno sa ministrom rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marinom Piletićem i drugim nadležnim ministrima, da bi mogli sagledati sve sugestije gdje netko eventualno nije zadovoljan i da se to pokuša riješiti.
 
"Mi smatramo da je to pravi put. Put je prema tom povjerenstvu i eventualno korekciji nekih koeficijenata, ali sve na temelju jasne argumentacije kada je riječ o pojedinim radnim mjestima na koje se to odnosi", poručio je.
 
Izrazio je nadu da većina građana nije imala većih poteškoća u pogledu dobivanja usluga hrvatskog zdravstvenog sustava i da će se nastaviti dijalog Vlade i sindikata na ovu temu. Podsjetio je da je Vlada inicijalno u reformi plaća predvidjela 270 milijuna eura za ukupno povećanje plaća u zdravstvu, a na kraju je to bilo 528 milijuna eura. To su ozbiljni i veliki iznosi te vjerujem da smo napravili dobar posao, poručio je.
 
''Proveli smo najveće povećanje plaća u povijesti i štrajk u takvoj godini je pomalo neuobičajen'', dodao je.
 
Trezorci i prijedlog državnog proračuna za 2025.
 
Vezano uz izdavanje trezorskih zapisa u vrijednosti od 1,2 milijarde eura kazao je da će to za osam dana biti otvoreno građanima uz povoljne prinose.
 
Potpredsjednik Vlade i ministar financija Marko Primorac izjavio u petak da se nada da će odaziv građana u novom krugu upisa trezorskih zapisa biti jednako dobar kao i u ostalim izdanjima.
 
Plenković je najavio i da će se u četvrtak na sjednici Vlade naći prijedlog državnog proračuna za 2025.
 
"Predsjednički izbori sigurno neće biti u srijedu"
 

Odgovarajući na novinarsko pitanje o nadolazećim predsjedničkim izborima kazao je da sa sigurnošću može obavijesti hrvatsku javnost da izbori neće biti u srijedu na Božić, niti na Štefanje te dodao da se danas o tome nije razgovaralo.
 
Novinari su upitali Plenkovića i hoće li predsjedničkom kandidatu Draganu Primorcu naštetiti to što mora odgovarati na pitanja o kupnji stana početkom 2000-ih o čemu je izašla i neka dokumentacija, a on je odgovorio da neće.
 
"Mislim da će pobijediti. Silina kojom oporbeni kandidati napadaju Primorca, da nisam odavde, upućivalo bi mi na zaključak da je Primorac trenutno na funkciji. A Milanovića ne diraju. Očito je da se boje", rekao je.
 
Plenković je potvrdno odgovorio na pitanje hoće li osobno sudjelovati u kampanji Dragana Primorca i ići na skupove te dodao da je Primorac danas u Dubrovniku, Pločama i u Metkoviću.
 
O izboru ustavnih sudaca: Sve će biti sukladno rokovima
 

Plenković je odgovorio i na kritike oporbe o procesu imenovanja ustavnih sudaca.
 
''Za novi saziv Ustavnog suda javilo se čak 65 kandidatkinja i kandidata. Ti ljudi žele biti, kako je Milanović rekao 'glupani, gangsteri, stajske muhe i istrošeni kuhinjski elementi'. Budući da toliko njih vapi da dođu u Ustavni sud da bi ih on tako nazivao, pretpostavljam da ti kvalificirani i ugledni pravnici cijene tu instituciju'', rekao je i dodao je da će se razgovori voditi za koji dan kako bi unutar rokova popunili Ustavni sud.
 
Upitan hoće li se o tome u konačnici HDZ i SDP dogovoriti i očekuje li neke veće probleme, Plenković je odgovorio da ne zna i da od SDP-a nema nikakvih očekivanja.
 
"Nemam nikakvih očekivanja od njih nakon toga što su prihvatili kršenje Ustava u vrijeme parlamentarnih izbora i zbog toga što slijepo slijede Milanovića i vuku nas na krivu stranu povijesti, morala i međunarodnog prava, izostanka solidarnosti s Ukrajinom… ne očekujem baš ništa", kazao je.
 
Rekao je i da će se o slanju hrvatskih časnika u Wiesbaden glasati kad se steknu uvjeti. "Možda se prosvijetle. Ne vidim zašto ne bi, osim ako ih Milanović ne planira zatočiti, kao što je zatočio i generala Kundida na Pantovčaku."

O Koloni sjećanja
 

Na novinarski upit vezan uz to ima li u Koloni sjećanja u Vukovaru mjesta i za SDSS, odgovorio je da je ta stranka već s njima bila u Koloni. "Bili su i u Kninu i u Vukovaru i što se mene tiče, dobrodošli su. Uvijek je dobro izraziti pijetet 18. studenoga", poručio je.
 
Smatra da se nije dovoljno cijenilo što je Vlada napravila u zadnja dva mandata po pitanju uključivanja nacionalnih manjina.
 
Ne vjeruje da bilo tko ima nešto protiv toga da se u Dunav baci vijenac svim žrtvama - hrvatskim i srpskim žrtvama, no dodao je, postoje i drugi datumi osim 18. studenoga tijekom godine kada se to može napraviti".
 
Izvor: Hina/Vlada
 

Pisane vijesti