Strasbourg: Predsjednik Vlade s čelnicima političkih skupina u Europskom parlamentu

Slika /2016/Glavno tajništvo/ENG/novosti/Arhiva/strasbourg_predsjednik_vlade_s_celnicima_politickih_skupina_u_europskom_parlamentu.jpg

STRASBOURG, 3. veljače 2009. (Hina) - Hrvatski premijer Ivo Sanader razgovarao je u utorak popodne s više čelnika najvažnijih političkih skupina u Europskom parlamentu, koji podupiru pravno rješenje slovensko-hrvatskoga graničnog prijepora.

"U potpunosti podupirem stajalište premijera Sanadera da pravni aspekt mora biti u srži svake vrste posredovanja ili kompromisa", izjavio je parlamentarni izvjestitelj za Hrvatsku Hannes Swoboda nakon razgovora s hrvatskim premijerom.

Swoboda ističe da mandat, koji bi dobila stručna skupina pod vodstvom Marttija Ahtisaarija, mora uključivati pravni aspekt. "Ne može se odlučiti ako se ne uključi pravni, aspekt, ali i politički aspekt također ima ulogu i bilo bi vrlo korisno kombinirati oba", rekao je Swoboda. Istaknuo je da graničnu crtu nije moguće povući ako se u obzir ne uzme pravni aspekt.

Potpredsjednica skupine europskih liberala Annemie Neyts-Uytterbroeck nazvala je slovensku blokadu hrvatskih pristupnih pregovora "krajnje opasnim presedanom".

"Krajnje je opasan presedan da jedna zemlja članica blokira kandidatsku zemlju zbog bilateralnih razloga", rekla je Annemie Neyts-Uytterbroeck.

Mađarski liberalni zastupnik Istvan Szent-Ivanyi zauzeo se za "dvotračni pristup" - s jedne strane da se pokuša naći rješenje političkim putem, a ako to ne uspije, da se obje strane obvežu da će izići pred međunarodno pravosudno tijelo.

"Ali jedan od preduvjeta za to jest da Slovenija deblokira pregovore. Ovdje nije riječ samo o Hrvatskoj; u pitanju je cijeli proces proširenja...Ja sam za pravno rješenje, ali sada slovenski partneri inzistiraju na političkom dijalogu i sada treba kombinirati dva pristupa. Ako politički pristup ne uspije, obje se strane trebaju obvezati da će izići pred međunarodni sud", rekao je Szent-Ivanyi.

Dopredsjednik skupine Zelenih/ALE Daniel Cohn-Bendit rekao je da "treba pronaći način da slovenska vlada prihvati činjenicu da o tome odlučuje međunarodni sud".

Cohn-Bendit ističe da je taj spor besmislen, jer će granice postati besmislene kad Hrvatska uđe u EU i u schengenski prostor. "To je rasprava iz prošlog stoljeća", rekao je Cohn-Bendit, dodavši da ne treba dramatizirati stvari.

"Ne možemo ovdje govoriti o sukobu kad imate Gazu i Afganistan. Mi ovdje govorimo o deset četvornih metara - to nije sukob", rekao je.

Slovenski zastupnik Lojze Peterle traži da se spor riješi bilateralno, a ako to ne uspije, onda posredovanjem treće strane. "Posredovanje je bolji izbor od arbitraže, koja je skuplja i trajnija, a osim toga obje se države moraju dogovoriti o predmetu arbitraže", rekao je Peterle.

Premijer Sanader je također razgovarao s čelnikom najjače parlamentarne skupine EPP-a Josephom Daulom te supredsjedateljem Zajedničkog parlamentarnog odbora EU-Hrvatska Palom Schmittom.



Pisane vijesti