Svečana sjednica Vlade na Dan državnosti

Slika /2016/Glavno tajništvo/ENG/novosti/Arhiva/svecana_sjednica_vlade_na_dan_drzavnosti.jpg

ZAGREB, 25. lipnja 2011. (Hina) - U povodu Dana državnosti i 20. obljetnice samostalnosti Republike Hrvatske, vlada je danas održala svečanu sjednicu na kojoj su, uz predsjednicu vlade Jadranku Kosor i ministre, bili i predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović te predsjednik Hrvatskog sabora Luka Bebić, a premijerka je sa sjednice poručila da dva desetljeća hrvatske neovisnosti danas slavimo osnaženi zajedničkim uspjehom - završetkom pristupnih pregovora s Europskom unijom.

"Zajedno smo uspjeli osigurati za nas i za našu djecu europski okvir za razvoj u miru i slobodi, zato je današnje slavlje ispunjeno ostvarivanjem cilja koji smo označili prije dva desetljeća kada smo krenuli samostalnim putem", rekla je premijerka, izrazivši zahvalnost braniteljima, bez kojih ne bi bilo suverene Hrvatske, te prvom hrvatskom predsjedniku dr. Franji Tuđmanu koji je hrvatski narod vodio u ostvarenje tisućljetnog hrvatskog sna.

Istaknula je uvjerenost da će tu viziju samostalne Hrvatske hrvatski narod još jednom potvrditi na referendumu o ulasku Hrvatske u Europsku uniju te da je slobodno izražavanje volje hrvatskih građana na referendumu o ulasku u EU prioritet koji traži zajedništvo svih relevantnih političkih i društvenih čimbenika i snaga u Hrvatskoj.

Poručila je i da će ona osobno i vlada, u skladu s ustavnim interesima, uvijek donositi odluke koje će državne i nacionalne interese stavljati iznad osobnih, partikularnih ili stranačkih ambicija, te pozvala na zajedništvo kojega nije uvijek bilo u ključnim trenutcima našeg europskog puta podsjetivši da je i oko ustavne odluke o samostalnosti bilo sporenja i stajališta protiv.

"I u ključnim trenutcima našeg europskog puta, kao što je bila rasprava o arbitražnom sporazumu, bila su iznesena stajališta koja su bila i protivna nastojanjima usmjerenima na deblokadu hrvatskih pregovora. Međutim, snaga je hrvatske demokracije što je oko strateških pitanja na kraju znala oblikovati rješenja koja su odražavala volju većine hrvatskog naroda, ostvarivala nacionalne interese te pritom integrirala i one koji su imali suprotna stajališta", rekla je Kosor.

Poručila je i kako vladin plan gospodarskog oporavka predstavlja u tom smislu temeljni smjer djelovanja te da oko njega tek treba stvoriti onu razinu društvene potpore koju smo imali u stvaranju države i ulaska u NATO i pristupanja EU.

U protekle dvije godine vladin je tim, koji je praktički odradio najveći i najteži dio pregovora, pokazao da može ostvariti i najambicioznije ciljeve, rekla je premijerka, istaknuvši i beskompromisnu borbu protiv korupcije i kriminala, jačanje pravne države u kojoj, kako je dodala, nema i neće biti mjesta za korumpirane političare i javne djelatnike. "Mi nismo rekli 'mora se', nego smo činili", istaknula je.

Na tim temeljima, kako je rekla, vlada ustraje u zalaganju za odgovornom politikom koja rješava, a ne onom koja stvara probleme, onom koja je spremna na dijalog i koja se protivi bilo kojem obliku arogancije i bahatosti.

Predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović ustvrdio je kako su nakon 20 godina sustavni napori našeg društva i naših vlada međunarodno prepoznati i priznati. "Već dvije godine Hrvatska je članica NATO, a nakon šest godina pregovaračkog procesa, ispunila je sve formalne uvjete za priključenje zajednici liberalnih demokracija i slobodnog poduzetništva u EU. Kroz nekoliko mjeseci potpisat ćemo ugovor o pristupanju EU, a sredinom 2013. Hrvatska će postati 28. članica EU", rekao je predsjednik, odavši priznanje na završetku pregovora vladi, na čelu s premijerkom Jadrankom Kosor i cijeloj administraciji.

Upozorio je i kako završetak pregovora znači da je pred nama novi početak, novi izazovi i nove odgovornosti. "Hrvatska je ušla u fazu kad demokracija više nije cilj kojim bismo se zadovoljili, nego je ona sredstvo kojim treba postići rastuće blagostanje građana", poručio je predsjednik.

Predsjednik Hrvatskog sabora Luka Bebić ustvrdio je kako je Hrvatska danas međunarodno priznata, čimbenik stabilnosti i mira u svijetu, članica Ujedinjenih naroda i svih relevantnih međunarodnih organizacija. "Na vidiku je potpisivanje ugovora o pristupanju EU, vodećoj svjetskoj političko-gospodarskoj asocijaciji", rekao je Bebić, zahvalivši sadašnjoj vladi, ali i svim drugim hrvatskim vladama koje su omogućile da se taj proces uspješno završi.



Pisane vijesti

Dokumenti