- Objavljeno: 12.03.2021.
Većina epidemioloških mjera produžuje se do kraja ožujka
Hrvatska ima 26-postotno tjedno povećanje broja novooboljelih od covida-19 i većina nužnih epidemioloških mjera produžuje se do kraja ožujka. Novina je da će se najveći dopušteni broj osoba na kulturnim programima moći korigirati preporukama HZJZ-a bez čekanja odluka Stožera, a omogućit će se i sportska natjecanja na otvorenom.
Većina uvedenih nužnih epidemioloških mjera ostaje ista.Novina je da će se najveći dopušteni broj osoba na kulturnim programima moći korigirati preporukama HZJZ-a bez čekanja odluka Stožera, a omogućit će se i sportska natjecanja na otvorenom, rekao je na konferenciji za novinare načelnik Nacionalnog stožera i potpredsjednik Vlade Davor Božinović.
Do 31. ožujka produžuju se mjere vezane za ograničavanje okupljanja, regulaciju prijevoza putnika, rada trgovina i prelazaka graničnih prijelaza, a odluka o tome stupa na snagu 13. ožujka, rekao je Božinović.
Uz strogo pridržavanje mjera, omogućit će se sportska natjecanja na otvorenom zbog djece i mladih sportaša.
Što se tiče odluke na lokalnoj razini, produžuju se mjere u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, a od lokalnih i županijskih stožera s izraženim rastom zaraženih, očekuje se da predlože mjere u skladu s lokalnom epidemiološkom situacijom.
Nastavlja se cijepljene AstraZenecinim cjepivom
Hrvatska danas ima 823 nova slučaja pozitivna na koronavirus od 5945 testiranih u protekla 24 sata, a postotak pozitivnih je 13,8 posto. Prosječna dob umrlih je 77,5 godina, najmlađa osoba je imala 62 godine, izvijestila je pomoćnica ministra zdravstva Vera Katalinić-Janković.
Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) Krunoslav Capak upozorio je da je broj novooboljelih ovaj tjedan za 26 posto veći u odnosu na prošli tjedan.
"Najniža incidencija je u Istarskoj, a najviša u Dubrovačko-neretvanskoj županiji. Ako gledamo sedmodnevnu stopu incidencije, na prvo mjesto je izbila Primorsko-goranska županija. No, epidemiolozi kažu da tamo nema velikih žarišta, nego puno mikrožarišta zbog druženja", rekao je Capak.
Ravnatelj HZJZ-a je upozorio na rast udjela pozitivnih u ukupno testiranima, koji danas iznosi 13,8 posto.
Osvrnuo se i na prijavljene nuspojave cjepiva navodeći da je najviše prijavljenih nuspojava bilo na Pfizerovo cjepivo - 898, zatim na AstraZenecino -337, a na Modernino 81 prijava.
Unatoč tome što je u nekim zemljama EU privremeno obustavljeno cijepljenje AstraZenecinim cjepivom, Hrvatska će nastaviti cijepiti.
Capak je objasnio da Hrvatska nije dobila cjepivo iz iste serije kao Austrija i još 15 zemalja EU. Zemlje koje su obustavile cijepljenje tim cjepivom to su učinile iz opreza dok se ne ispitaju okolnosti grupiranja tromboembolija.
"Ako se ustanovi da te tromboembolije nisu povezani sa cjepivom, u zemljama gdje je obustavljeno, nastavit će se cijepljenjem AstraZenecom. Što se tiče Hrvatske, nismo dobili tu seriju cjepiva i nismo imali grupiranja tromboembolijskih događaja da bi donijeli takvu odluku te nastavljamo s
cijepljenjem s cjepivom AstraZenece", poručio je Capak.
Osvrnuo se i na najavljeno značajno smanjenje isporuke AstraZenecinog cjepiva. "Trebali smo u trećem tjednu ožujka dobiti 19.200 doza, a dobit ćemo 7200. U četvrtom tjednu ožujka trebali smo dobiti 79.568, a dobit ćemo 9800 doza", rekao je Capak.
Vezano za cjepivo američke tvrtke Johnson&Johnson, Capak očekuje da će to cjepivo biti uskoro registrirano u EU. No, ne zna koliko će Hrvatska dobiti doza s obzirom na napise da će američka vlada prvo svoje tržište opskrbiti dogovorenim količinama pa da će tek onda ići izvoz u druge zemlje.
Na pitanje o alternativnom uvozu cjepiva, Capak je rekao kako još nije stigla zatražena dokumentacija od ruskog proizvođača cjepiva, kao preduvjet da se pokrene interventni uvoz.
U međuvremenu je ruski proizvođač pokrenuo registraciju cjepiva pri Europskoj agenciji, pa Capak vjeruje da će to biti brzo završena i omogućiti Hrvatskoj da regularno uveze to cjepivo.
O kineskom cjepivu još se uvijek ne zna puno, no danas se održao online sastanak HZJZ-a s proizvođačima kineskog cjepiva, o čemu će Capak izvijestiti javnost u ponedjeljak.
Markotić i Božinović: Hrvatska treba otvarati tvornice za proizvodnju cjepiva i lijekova
Ravnateljica Klinike za infektivne bolesti Alemka Markotić na novinarski upit komentirala je izjavu HDZ-ova kandidata za zagrebačkog gradonačelnika Filipovića da će njegov prioritet biti gradnja tvornice cjepiva. Markotić je naglasila kako "Hrvatska sigurno ima perspektivu i da bi trebala ići u smjeru izgradnje i otvaranja prema biofarmaceutici i otvaranju novih tvornica.
Bilo bi dobro da je dio tih tvornica u vlasništvu Republike Hrvatske jer time država osigurava stratešku poziciju, ali i da se otvorimo prema drugim kompanijama, što su učinile brojne druge zemlje, rekla je Markotić.
Na to se pitanje nadovezao i Božinović, istaknuvši kako je neminovno da Hrvatska počne razmišljali o samodostatnosti države u proizvodnji cjepiva i lijekova.
"To je jedna od ključnih investicija koje se moraju dogoditi", istaknuo je potpredsjednik Vlade i načelnik Nacionalnog stožera.
Capak: Studija pokazala da je 25 posto ispitanika imalo antitijela na covid-19
Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak predstavio je rezultate serološke studije, provedene na 1436 ispitanika, koji su pokazali da je 25 posto uzoraka bilo pozitivno na antitijela na covid-19, što znači da su te osobe bile u dodiru s koronavirusom.
Slična studija rađena je u proljeće prošle godine, kada je među 1088 ispitanika njih svega 2,2 posto bilo pozitivno na antitijela na covid-19.
"U prvom valu od 1088 ispitanika imali smo 24 pozitivna na antitijela imunoglobulina G (IgG), što je bilo 2,2 posto. U drugom valu od 1436 ispitanika imamo 360 osoba koje su pozitivne na IgG, što je 25,1 posto. To je četvrtina svih ispitanih u Hrvatskoj", rekao je.
"Važno je reći da su uzorci krvi uzimani krajem 12. mjeseca, tijekom 1. i početkom 2. mjeseca. Tu se ne vidi veliki utjecaj cijepljenja jer je broj cijepljenih bio mali. U prvom valu smo imali nešto uži broj županija iz kojih smo uzimali krv, u drugom valu to su sve županije", kazao je Capak.
Prisutnost antitijela je ravnomjerna među dobnim skupinama, pri čemu je manja kod osoba starijih od 70 godina i djece mlađe od 10 godina, kod kojih je u studiji udio pozitivnih bio 19,2 posto.
Studija je pokazala da 75 posto osoba koja su pozitivna na IgG ima neutralizacijski test, odnosno imuni su na covid-19. Neutralizacijski test znači da postoje antitijela koje se vežu za virus i uništavaju ga.
Capak smatra da je ovaj uzorak reprezentativan i pokazuje koliko je osoba došlo u kontakt s koronavirusom, a to je 25 posto.
"U Hrvatskoj smo dosad imali 240.000 oboljelih, a četiri puta više osoba došlo je u kontakt s virusom nego što imamo registriranih oboljelih. To je milijun ljudi", ustvrdio je Capak.
U Hrvatskoj 823 nova slučaja
U posljednja 24 sata u Hrvatskoj su zabilježena 823 nova slučaja zaraze koronavirusom, a umrlo je 12 osoba, izvijestio je Nacionalni stožer civilne zaštite.
Broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas je ukupno 4522, među njima je 811 pacijenata na bolničkom liječenju, od čega je na respiratoru njih 78.
Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, ukupno je zabilježena 249.661 osoba zaražena koronavirusom, a 5647 je preminulo.
Ukupno su se oporavile 239.492 osobe, od toga 578 u posljednja 24 sata. U samoizolaciji je trenutno 17.012 osoba.
Do danas je ukupno testirano 1.416.328 osoba, od toga 5945 u posljednja 24 sata.
Izvor: Hina/Vlada