Vlada u rujnu o izmjenama Zakona o poljoprivrednom zemljištu

Izmjene i dopune Zakona o poljoprivrednom zemljištu trebale bi se krajem rujna naći na Vladi, najavila je utorak ministrica poljoprivrede Marija Vučković na okruglom stolu "Poljoprivredno zemljište – essentia vitae (bit života)", koji je organizirala Matica hrvatska.

Ministarstvo poljoprivrede pustilo je prošli tjedan u javnu raspravu prijedlog izmjena i dopuna Zakona o poljoprivrednom zemljištu, koja će trajati do 16. srpnja.

Kako se navodi u obrazloženju tog prijedloga, praksa je pokazala da raspolaganje poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu države treba pojednostaviti, da je potrebno olakšati i učiniti ekonomičnijim postupak nadzora nad izvršavanjem obveza iz ugovora o raspolaganju tim zemljištem te učiniti efikasnijim i ekonomičnijim postupke nadzora nad provedbom gospodarskih programa.

Predlaže se elektronička provedba natječaja za zakup i prodaju te izuzimanje županija iz postupka, čime će se, navode iz Ministarstva, stvoriti preduvjeti za bržu i efikasniju provedbu raspolaganja.

Propisuju se i način utvrđivanja najpovoljnijih ponuditelja na natječaju za zakup putem bodovanja, koji daju prednost dosadašnjim posjednicima koji se bave određenom vrstom proizvodnje, stočarima te ponuditeljima koji se bave poljoprivrednom proizvodnjom koja ostvaruje dodanu vrijednost, mladim i domicilnim nositeljima OPG-a. 

Kod prodaje državnog poljoprivrednog zemljišta prednost na natječaju za prodaju imaju i dalje dosadašnji posjednici, dodan je kriterij graničnog zemljišta, a ostali kriteriji se brišu i slijedeći kriterij je najviša ponuđena cijena koja nije ograničena.

Redovita kontrolirati poštivanje ugovornih obveza

Po riječima ministrice Vučković, kod tih izmjena i dopuna Ministarstvo se usredotočilo na gospodarski program, kontrolu korištenja zemljišta i usklađivanje s ugovornim obvezama.

Gospodarski program treba biti dinamički, a ne samo statički, odnosno, treba prikazati s obzirom na dugoročnost ugovora perspektivu kroz vrijeme i financijske izglede, pojasnila je.

Navela je i da je izmjenama i dopunama tog zakona bilo potrebno nadograditi i odredbe koje se odnose na inspekcijski nadzor. Država će redovito kontrolirati poštivanje ugovornih obveza, poručila je.

Vučković se složila s primjedbama poljoprivrednih udruga da višestruko produljivanje ugovora o zakupu, primjerice dvije po dvije godine, unosi pravnu nesigurnost, sprječava dugoročne investicije i stoga su ovim izmjenama zakona ponuđena rješenja. Stoga se sada predlaže da nakon što se odobri program raspolaganja da se natječaj za dugoročni zakup mora obaviti u roku od tri mjeseca. U svakom slučaju, ona jedinica lokalne samouprave koja takav natječaj u roku ne objavi, Ministarstvo poljoprivrede preuzima daljnje raspolaganje i objavu natječaja, pojasnila je.

Izvor: Hina/Vlada

Pisane vijesti