- Objavljeno: 19.06.2009.
Vlada usvojila Strategiju energetskog razvoja Republike Hrvatske
ZAGREB, 19. lipnja 2009. (Hina) - Vlada je na današnjoj sjednici usvojila Strategiju energetskog razvitka Republike Hrvatske do 2020. godine, kojom se, uz ostalo, predviđa da će se u energetiku u tom razdoblju uložiti oko 15 milijardi eura, odnosno da će taj sektor u rastu hrvatskog BDP-a sudjelovati s oko 1 do 2 posto godišnje.
Prema riječima potpredsjednika Vlade i ministra gospodarstva, rada i poduzetništva Damira Polančeca Strategijom se, uz ostalo, predviđa gradnja dviju termoelektrana na plin i dviju na uvozni kameni ugljen te hidroelektrana.Predviđa i da se do 2012. godine donese konačna odluka o eventualnoj izgradnji nuklearne elektrane u Hrvatskoj.
Ti su planovi, istaknuo je Polančec, temeljeni na procjeni da će rast potrošnje energije u Hrvatskoj do 2020. godine iznositi 3,1 posto godišnje, pri čemu se predviđa rast potrošnje električne energije za 4,3 posto, a energije od plinovitog goriva za 4,7 posto godišnje.
Strategija se odnosi, među ostalim, i na izgradnju terminala za ukapljeni plin, umrežavanje plinskog sustava s mađarskim, ulaganja u podzemna skladišta za plin, završetak modernizacije rafinerija, osiguravanje 90-dnevnih zaliha nafte do 2012. godine, kao i donošenje konačne odluke o projektu Družba Adria.
Prvotne procjene glede ulaganja u energetski sustav iznosile su oko 10 milijardi eura, no kako je došlo do rasta cijena tehnologije koja se koristi u energetici, trenutno se može reći da će ta vrijednost biti oko 15 milijardi eura. To znači da će investicije u energetiku u narednim godinama godišnje rastu hrvatskog BDP-a doprinositi s jedan do dva posto, istaknuo je Polančec.
Vlada je prihvatila i prijedlog izmjena Zakona o tržištu plina, kojim se, prema riječima Polančeca, dovršava restrukturiranje hrvatskog tržišta plina. Te izmjene, uz ostalo, odnose se na izostavljanje iz odredbi INA-e kao dobavljača plina, što je povezano s izdvajanjem plinskog poslovanja iz te kompanije.
Konačnim prijedlogom izmjena Zakona o posebnim uvjetima za stavljanje brašna na tržište pak nastavljaju se napori u suzbijanju sive ekonomije na tom području, pa se tako primjerice uvodi evidencija uvoza brašna i proizvoda od brašna.
Vlada je, uz ostalo, prihvatila i konačni prijedlog zakona o carinskoj službi, kojim se povećavaju ovlasti carinskih službenika, te prijedlog zakona o otpadu, a potvrđen je i sporazum o financiranju prve komponente pretpristupnog programa IPA te niz dokumenata vezanih uz članstvo Hrvatske u NATO-u.