- Objavljeno: 05.12.2024.
Zgroženi smo još jednim femicidom; Treba stalno osvješćivati da nasilje nije prihvatljivo
Ministar Marin Piletić naglasio je da je Vlada zgrožena slučajem još jednog femicida, osobito nakon svih izmjena i postrožavanja kaznenih odredbi i pretvaranja prekršaja u kaznenu odgovornost. "Očito to pojedinim članovima našega društva i dalje nije dovoljno. Ono što možemo i moramo činiti u budućnosti zbog naše djece, zbog novih generacija je trajno osvješćivati da nasilje nije prihvatljiva pojava", poručio je. Ministar Damir Habijan najoštrije je osudio i najnoviji slučaj femicida, poručivši da je Vlada napravila veliki iskorak po tom pitanju, ali da je to samo dio borbe protiv ovakvih kaznenih djela. Smatra da je drugi dio u provođenju samog zakona i donošenju osuđujućih presuda i maksimalnog sankcioniranja ovakvih kaznenih djela.
U izjavi medijima nakon sjednice Vlade, ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić osvrnuo se na još jedan slučaj femicida koji se dogodio jučer u Donjoj Višnjici kod Lepoglave. Ministar je rekao da trenutačno nemaju informacije je li u obitelji prethodno bilo postupanja po pitanju sustava socijalne skrbi."Zgroženi smo samom činjenicom da se dogodio još jedan femicid u našem društvu nakon svih izmjena i postrožavanja kaznenih odredbi i pretvaranja prekršaja u kaznenu odgovornost. I dalje se suočavamo s nasiljem", kazao je.
Odgovarajući na pitanja o velikom broju ubijenih žena ove godine, Piletić je ponovio da je Vlada uvela pojam femicida i povećala kazne.
"Očito to pojedinim članovima našega društva i dalje nije dovoljno. Ono što možemo i moramo činiti u budućnosti zbog naše djece, zbog novih generacija je trajno osvješćivati da nasilje nije prihvatljiva pojava u društvu, pa o bilo kakvoj vrsti nasilja se radi", ustvrdio je.
Pri tome je rekao da upravo zbog toga Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike financira i osnažuje autonomne sigurne kuće i organizacije civilnog društva te putem Hrvatskog zavoda za socijalni rad i Obiteljskog centra provodi socijalne usluge kojima se želi spriječiti nasilje u društvu, obitelji i među vršnjacima.
Ne provjeravaju se vjerska opredjeljenja, razmotrit ćemo dobre prakse
Govoreći o slučaju obitelji iz okolice Varaždina u čijem su dvorištu obiteljske kuće prekjučer pronađena dva dječja tijela, Piletić je rekao da nema novih informacija, ponovivši da je izdvojeno dijete na sigurnom te je povjereno socijalnim radnicima u jednoj od ustanova.
Upitan rade li centri provjeru religijskih sekti koje su ekstremne i čije prakse potencijalno ugrožavaju djecu, ministar je rekao da ne provjeravaju jer je vjersko opredjeljenje ustavna kategorija.
"Nisam siguran, bez obzira na ovaj slučaj, da smo došli do toga da bi naši socijalni radnici trebali provjeravati konfesiju obitelji i samo prakticiranje toga", istaknuo je.
Ocijenio je i da bi se trenutačno išlo u krivom smjeru kada bi se taj slučaj povezivao s bilo kakvom vjerskom pripadnošću, a ne s individualnom odgovornošću roditelja, ali je i na opetovane upite novinara rekao da će se razmotriti dobre prakse drugih država, ako postoje.
Prijedlog isplate božićnice od 80 eura svima došao iz umirovljeničke zajednice
U kontekstu Vladine odluke o isplati božićnog dodatka od 80 eura svim umirovljenicima i pitanja je li pravedno da svi dobiju isti iznos bez obzira na iznos mirovine, Piletić je podsjetio da je prethodnih devet jednokratnih dodataka imalo limit na visinu mirovine za dobivanje dodatka.
"Prijedlog je bio upravo iz umirovljeničke zajednice s obzirom na to da postoji velik broj umirovljenika koji nikad nisu bili obuhvaćeni s našom odlukom da uoči ovog Božića, zapravo najavljujući godišnji dodatak koji će dobivati svi umirovljenici, isplata ide upravo svima", pojasnio je.
Ministar je pri tome rekao da je to uvertira izmjenama Zakona o mirovinskom osiguranju gdje se u idućoj godini želi redefinirati sustav usklađivanja mirovina sa sadašnjih 70-30 u korist povoljnijeg indeksa na 85-15, predlaže da dodani staž majkama za svako rođeno dijete bude godinu dana umjesto šest mjeseci i da se raspravu oko tzv. 13. mirovine također smjesti u zakonski okvir kako bi taj redovni godišnji dodatak bio isplaćen svim umirovljenicima, ali da se veže uz godine mirovinskog staža.
Habijan: Uvjeren sam da će sutra biti potvrđeni novi suci Ustavnog suda
Izjavu za medije dao je i ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan, koji se osvrnuo na izbor sudaca Ustavnog suda, istaknuvši da su svi kandidati redom ugledni pravni stručnjaci, pripadnici akademske zajednice, suci ili odvjetnici te da izbor nije bio lagan.
''Ali s ovih 10 konkretnih imena možemo itekako biti zadovoljni. Uvjeren sam da ćemo sutra imati potvrđene nove sutkinje i suce Ustavnog suda'', ocijenio je.
Komentirao je i izjavu aktualnog predsjednika Ustavnog suda Miroslava Šeparovića koji smatra da je sramotno odugovlačenje izbora novih sudaca do samog kraja.
''Bitno je da se riješilo do kraja isteka njihovog mandata'', kazao je Habijan.
Važno je donositi osuđujuće presude i maksimalno sankcionirati femicid
Ministar je upitan je li Vlada zabrinuta zbog 18 ubijenih žena samo tijekom ove godine.
Rekao je da je Vlada ove godine uvela novo kazneno djelo teškog ubojstva ženske osobe za koje je propisana kazna 40 godina zatvora te da u ovom trenutku traju dva postupka na temelju novog članka Kaznenog zakona koji obuhvaća femicid.
''Visina kazne bi trebala biti odvraćajući razlog, međutim i nadalje imamo veliki broj femicida. Želim vrlo jasno osuditi posljednji slučaj koji se dogodio u Lepoglavi'', rekao je.
Istaknuo je da je Vlada napravila veliki iskorak po tom pitanju i ono što je mogla.
''To je samo dio borbe protiv ovakvih kaznenih djela. Drugi dio je u provođenju samog zakona i donošenju osuđujućih presuda i maksimalnog sankcioniranja ovakvih kaznenih djela. To je u konačnici ono što je na sudbenoj vlasti odnosno na onima koji na temelju zakona izriču kazne'', dodao je.
Upitan razmišlja li Vlada o nekim dodatnim mjerama u sprječavanju femicida, Habijan je odgovorio da je Vlada i Hrvatski sabor koji je usvojio predmetni zakon napravila maksimum u smislu penalizacije.
Istaknuo je i da su Zakonom o zaštiti od nasilja u obitelji proširena prava žrtava tih kaznenih djela u smislu davanja pravnih mehanizama i pravnih lijekova u slučajevima određivanja mjera opreza koja su propisana samim zakonom.
''Apel je naravno na one koji postupaju po predmetnim zakonima i u konačnici donose kazne. Ono što je rezultat i ovog Kaznenog zakona i drugih zakona kada govorimo o zaštiti protiv nasilja u obitelji je činjenica i dobra komunikacija s udrugama koje konstantno rade na borbi protiv nasilja nad ženama", kazao je.
Ja mislim, dodao je, da je to dobra poruka svima da politika Vlade i resornog ministarstva je upravo na toj suradnji u želji da postignemo sinergijski učinak i napravimo najbolji rezultat za sve.
Izvor: Hina/Vlada