- Objavljeno: 11.11.2024.
Beroš: Pozivam na utemeljeni razgovor, problem ćemo riješiti
Ministar zdravstva Vili Beroš izjavio je da tijekom štrajka, koji je danas započeo u organizaciji sindikata Zajedno, ne smije biti pritisaka na radnike u štrajku, a sve koji štrajkaju pozvao da to čine sukladno zakonu.
Poručio je i da će se svi problemi rješavati kroz Vijeće za praćenje i unaprjeđenje sustava plaća, koje je tu da procijeni treba li neke koeficijente ispraviti.Broš je izvijestio i o sastanku s ravnateljima bolnica na kojem se razgovaralo o organizaciji pružanja zdravstvene zaštite na način da što manje pacijenata ostane bez pregleda ili dijagnostičke pretrage, a naglašeno je i da ne smije biti nikakvih nelegitimnih pritisaka na one koji štrajkaju.
Dodao je kako su definirali i tko može procijeniti stanje i hitnost pacijenata, a to mogu činiti samo nositelji zdravstvene djelatnosti - liječnici i visoko educirane medicinske sestre i tehničari.
Kazao je i kako su ga ravnatelji upozorili na agitiranje pred ulazima u bolnice.
"Pacijenti se vraćaju i odgađaju se pregledi, to nije pravi način štrajkanja. Zna se kako se štrajka i sve one koji štrajkaju, što je legitimno pravo, pozivam da to čine sukladno zakonu", rekao je Beroš.
Navodi i da je, prema informacijama ravnatelja ustanova, u štrajku manje od 600 djelatnika te da 14 zdravstvenih ustanova radi bez opterećenja.
Ukupni trošak rasta plaća u zdravstvu povećan s planiranih 270 milijuna eura na 528 milijuna eura
Beroš je, također, naglasio da se štrajk događa u trenutku kada je Vlada napravila povijesni potez i povećala plaće te se ukupni trošak za rast plaća u zdravstvu povećao s planiranih 270 milijuna eura na 528 milijuna eura, do čega je došlo u suradnji s reprezentativnim sindikatima.
"Žalosti me da netko ne želi razgovarati, da netko ucjenjuje. Štrajk je najbolji pokazatelj njihovih aktivnosti, a ne žele kroz institucionalni okvir rješavati probleme i otvorena pitanja", navodi, i dodaje kako se sve nelogičnosti mogu uputiti na Vijeće za praćenje i unaprjeđenje sustava plaća.
Stoga je pozvao na utemeljeni razgovor, a ne na ucjene, ističući kako će se problem sasvim sigurno riješiti.
Kazao je i kako je Vlada imenovala pregovarački odbor za kolektivno pregovaranje koje počinje u četvrtak te da su oni koji štrajkaju mogli doći tada i artikulirati svoje probleme.
Osvrnuo se i na pitanje određenih kvalifikacija zaposlenih u zdravstvu, jer nije logično, kako je rekao, da u Hrvatskoj postoji više magistara sestrinstva nego u cijelom Ujedinjenom Kraljevstvu, stoga su o tom problemu razgovarali i s ministrom znanosti, obrazovanja i mladih Radovanom Fuchsom oko planiranja kadrova u zdravstvu sukladno realnim potrebama.
Poziv građanima da se odazovu na besplatne zdravstvene preglede
Ministar Beroš također je pozvao građane da se odazovu pozivima svojih liječnika na preventivne zdravstvene preglede koji su počeli danas i svaki dom zdravlja ih je u mogućnosti provesti.
Za vrijeme provedbe pilot projekta u čak 70 posto slučajeva osoba između 40 i 44 godine dijagnosticirani su znatni faktori rizika za razvoj kroničnih bolesti, izvijestio je ministar zdravstva Vili Beroš na predstavljanju modela organizacije preventivnih pregleda, istaknuvši da su takvi rezultati poražavajući.
"Obaveza Vlade i države je omogućiti svakom građaninu jednaki pristup preventivi i ranom otkrivanju bolesti te potaknuti sve one koji ponekad zaborave da trebaju brinuti o svome zdravlju. Dio je to reforme hrvatskog zdravstvenog sustava", poručio je.
Nakon brojnih pripremnih aktivnosti, od danas na nacionalnoj razini preventivne zdravstvene preglede provode liječnici obiteljske medicine, domovi zdravlja, Hrvatski zavod za javno zdravstvo i županijski zavodi za javno zdravstvo.
Osobe starije od 40 godina, koje posljednje dvije godine nisu imale pregled kod svog izabranog liječnika, bit će pozvane na preventivni zdravstveni pregled, jer je riječ o rizičnom dijelu populacije.
Rezultat je to pilot projekta provedenog u pet domova zdravlja i 88 timova obiteljske medicine.
Vrste pretraga i njihovu provedbu po spolu i dobi te postojećim potencijalnim rizicima za razvoj određene bolesti odredili su stručnjaci iz područja obiteljske medicine i javnog zdravstva.
Preventivni zdravstveni pregledi omogućavaju i uključivanje građana u Nacionalne programe ranog otkrivanja raka.
Jedan od primjera implementacije preventivnih pregleda je smanjivanje smrtnosti kod pacijentica oboljelih od raka dojke za čak 24 posto, podsjetio je Beroš, ustvrdivši da je to način da se promijeni slika zdravlja hrvatskih građana.
Izvor: HINA/Vlada