Ćorić: Koalicija podržala Vladin plan ublažavanja udara na standard građana zbog poskupljenja plina

Slika /Vijesti/2022/02 veljača/01 veljače/Ćorić.png

Članovi vladajuće koalicije podržali su Vladin plan ublažavanja cijena plina nakon 1. travnja, rekao je ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić nakon koalicijskog sastanka, na kojemu je to bila jedna od tema.

"Saborska većina složila se s prijedlogom odnosno planom da Vlada u kontekstu povećanja cijena energenata koje nas očekuje od 1. travnja ove godine, reagira na nekoliko područja prije svega štiteći najugroženije građane i apsorbirajući dio udara prema HEP-u kao i dio udara kroz porezno rasterećenje cijena", rekao je Ćorić.
 
Prema od ranije poznatom Vladinom planu, reagirat će se povećavanjem naknada onima među nama koji su socijalno ugroženi, preispitivanjem svih stavki koje ulaze u konačni izračun cijene plina ili struje, a treći skup mjera odnosi se na stopu PDV-a, koja iznosi 13 % na struju i 25 % na plin, te će Vlada nakon analiza fiskalnih učinaka vidjeti u kojoj mjeri može i kroz taj instrument ublažiti posljedice poskupljenja energenata.
 
Logika je, rekao je Ćorić, na taj način pomoći kućanstvima i osigurati nešto bolje likvidnosne pozicije poduzeća. Svakako će se, kako je dodao, pokušati izbjeći cjenovni udar kakav je doživjela većina članica Europske unije.
 
"Držimo da ćemo od 1. travnja imati znatno blaži udar iz zemalja EU-a kod kojih su cijene plina i struje zadnjih godinu dana povećane i za više od 50 posto, rekao je. Detalje Vladina plana najavio je za iduće tjedne.
 
Nije konkretno odgovorio koje su procjene ministarstva o rastu cijena plina nakon 1. travnja, ali rekao je plin neće poskupjeti "ni pet puta niti sto posto", kao što neki spominju.
 
Što se tiče poduzetnika kojima je Gradska plinara Zagreb podigla cijene, rekao je kako ima informaciju da najveći dio poduzetnika s novim cijenama suočen već u posljednjem lanjskom kvartalu, pri čemu su, kako je rekao, ugovori jednostrano aneksirani.
 
Nećemo dopustiti da bolnice ostanu bez plina
 
Upitan što država kani učiniti kako bi pomogla potrošačima plina kao što su bolnice, vrtići i škole, posebno u sredinama koje nemaju financijsku snagu Grada Zagreba, odgovorio je da je problem jednokratno aneksiranih ugovora prisutan samo u Zagrebu, a po njegovim informacijama ne i drugdje.
 
"Nećemo dopustiti da bolnice ostanu bez plina i pacijentima i onima koji u njima rade bude hladno" rekao je Ćorić i ocijenio nedopustivim da bolnice u državnom i vlasništvu Grada Zagreba imaju drukčiji tretman po pitanju cijene plina.
 
Rekao je i da dom za nezbrinutu djecu u Nazorovoj, kako i svi drugi koji su dobili neopravdano visoke račune za plin, treba "povući pravne poteze".
 
Ministar je ponovio i da će biti uvedene "crne liste" trgovaca koji neopravdano dižu cijene zbog uvođenja eura te da je ideja da takvi budu "prokazani", a rekao je i da pomaže dvostruko iskazivanje cijena.
 
Na pitanje je li pravi trenutak za uvođenje eura, s obzirom na visoku inflaciju kao što tvrdi Most, odgovorio je da uvođenje eura propituju i dovode u pitanje oni koji "o tome nemaju pojma".
 
Uvođenje eura nosi višestruko veće koristi nego troškove i zato je Hrvatska, da je mogla, već godinama trebala biti u eurozoni, zaključio je Ćorić.
 
Država garantira i garantirat će da naši građani neće ostati bez plina
 
Gostujući danas na N1 televiziji, ministar Ćorić je komentirao je četiri puta veći račun za plin u KB-u Dubrava, istaknuvši da niti jedna bolnica neće stati s radom niti će njihova osnovna djelatnost biti ugrožena.
 
„Ministarstvo zdravstva će vjerojatno u okviru svojih sredstava prenamijeniti dio njih i uputiti ih u tom smjeru“, kazao je ministar i nastavio:

„Vratimo se na razloge situacije, oni se nalaze u činjenici da na vrijeme nisu kupljene dovoljne količine plina. Ovo je situacija u koju su poduzetnici dovedeni ne svojom voljom i nepravedno, i vrlo vjerojatno će i pravno biti riješeno u njihovu korist. Ali ovi veći računi su šok sami po sebi”.

„Imate konkretnu potrošnju jednog bolničkog sustava koji je definitivno sustav od strateškog interesa od ove država i nećemo dopustiti da on ne radi. Ministar će zasigurno na svojim stavkama ili u kontekstu prenamjene iznaći sredstva da se ovi računi podmire. Ali KB Dubrava kao i svi drugi treba pravno propitivati ovaj moment”, dodao je ministar Ćorić.

Ministar gospodarstva podsjetio je da jedinice lokalne samouprave postavljaju menadžere u tim poduzećima te su odgovorni:

„Ukoliko menadžer ne napravi svoj posao na vrijeme, on ima neki NO, ima neke supervizore iznad sebe, oni su ti koji su trebali promišljati o tome. Vlasnik Gradske plinare Zagreb je Grad Zagreb, odnosno Holding”.

„Ako me pitate da li RH treba namiriti milijardu, milijardu i pol ili koliko god kuna gubitaka koja su stvorila poduzeća u vlasništvu lokalnih samouprava jer menadžeri nisu napravili posao, a vlasnici nisu pazili rade li ovaj svoj posao, moj odgovor je – ne. Nećemo to raditi. Nije nam namjera pokrivati gubitke plinara diljem Hrvatske”, dodao je Ćorić.

Što se tiče građana, ministar je rekao da “država garantira i garantirat će da naši građani neće ostati bez plina”.

Najavio je korekcije računa kazavši da „računi građanima 1. travnja neće skočiti pet puta, neće ni sto posto. Doći će do korekcije računa, mi radimo da to bude što je moguće manje“.

Želimo da naši građani dožive manji šok od građana većine zemalja EU-a

Kazao je da Vladin plan još nije javno obznanjen jer će konačna cijena i subvencija ovisiti o tome kakva će biti cijena plina tijekom drugog i trećeg mjeseca.

„Idemo za time da se zaštiti najugroženija skupina građana. Naša pozicija je da uskočimo, uskočit ćemo, ali nećemo pošto-poto spašavati propalu poslovnu politiku“, rekao je.

Vjeruje da će mjere biti adekvatno adresirane.

„Mislim da će Hrvatska nakon korekcije i na struji i na plinu imati znatno manju korekciju cijena od europskog prosjeka, a to je ono što želimo. Želimo da naši građani dožive manji šok od onoga koji su doživjeli građani najvećeg broja europskih zemalja”, pojasnio je ministar i dodao da će šok ipak morati doživjeti, zato što je jednostavno cijena plina na svjetskog tržištu narasla nekoliko puta.

Ministar je potvrdio da se vode razgovori između Gradske uprave, odnosno Holdinga i HEP-a:

„U jednom dijelu razgovarao sam s gradonačelnikom Tomaševićem na ovu temu, to uopće nije sporno. Viđenje problema ne treba biti isto, ali u interesu nam je da se ova situacija razriješi i da nitko ne bude žrtva. Ono o čemu nitko ne treba brinuti jesu kućanstva, naše građanke i građani, za njih će brinuti država”, rekao je Ćorić.

Komentirao je i cijene goriva.

„Očito je da opskrbljivači uviđaju da ova kontinuirana oscilacija na tržištima nosi potrebu kontinuiranih promjena cijena, a s druge strane očito su imali razumijevanja za trenutno visoke cijene u Hrvatskoj i odlučili ostaviti cijene ovaj tjedan, ovih baznih goriva“, kazao je ministar i nastavio:

„Mi smo u komunikaciji, ali ne na način da možemo išta sugerirati, cijena se formira među njima. Ovaj tjedan će možda donijeti i pad cijena do sljedećeg utorka. Pratit ćemo situaciju u ovom trenutku. Činjenica da već nekoliko tjedana imamo iste cijene baznih goriva je nešto što mislimo da ne zahtijeva našu reakciju. Ukoliko dođe do eskalacije na tržištu, mi ćemo reagirati, to je nedvojbeno”, rekao je Ćorić.

Izvor: Hina / N1 / Vlada

Pisane vijesti