- Objavljeno: 28.03.2019.
Horvat za RTL: Uljaniku treba svjež novac domaćeg privatnog poduzetnika ili budućeg partnera iz Europe ili svijeta
Ministar gospodarstva, maloga i srednjega poduzetništva i obrta Darko Horvat danas je gostujući na RTL -televiziji govorio o sudbini brodogradilišta Uljanik i 3. maj.
Upitan ukazuje li, nakon što je danas Vlada odbila ponuđeno restrukturiranje brodogradilišta, sve na stečaj Uljanika ministar Horvat rekao je da su u zadnjih šest mjeseci u Ministarstvu financija i Ministarstvu gospodarstva intenzivno tražili metodu na temelju koje bi se i u Puli i u Rijeci moglo oživjeti ono što u ovom trenutku podsjeća na posrnulo trgovačko društvo."Vrlo transparentno smo zagrabili i protresli tepih i stavili na stol u decimalu točne brojke koliko bi što koštalo, bez obzira bio to stečaj ili početak restrukturiranja, u smislu da se udahne život i u Pulu i u Rijeku", rekao je Horvat.
Objasnio je da se razlika između jednog i drugog procesa nije dala smanjiti više od brojki koje su zadnjih dana stavili na stol, zaključivši kako su došli do sigurne brojke od milijarde i devet milijuna eura.
Proces ni po čemu nije sličan onome u Agrokoru i Petrokemiji
"Ovaj proces ni po čemu nije sličan onome koji smo proveli u Agrokoru, niti onome koji smo proveli u Petrokemiji. Ovo je jedan novi modalitet problematike u kojoj nema nikakvog novog prihoda", kazao je Horvat te odgovorio koje druge mogućnosti sada stoje Uljaniku i 3. maju.
"Tijekom jučerašnjeg i današnjeg dana, u smislu saniranja prošlosti brodogradnje i plaćanja svih jamstava, postoje informacije da određeni veliki igrači iz Europe imaju ponovno afiniteta stupiti u kontakt i početi razgovore", rekao je Horvat dodavši da ne zna hoće li se to dogoditi te da nikada dosad nije budio lažnu nadu.
Na pitanje je li vlasnik Brodosplita Tomislav Debeljak sada definitvno "ispao" iz "igre", Horvat je odgovorio da se i Tomislav Debeljak može pojaviti kao potencijalni ponuđač u stečajnom postupku.
"No, to bi bila jedna druga 'filozofija' nastavka brodogradnje, ali ne više financirane državnim novcem jer svaki od tih poduzetnika, ako investira, može očekivati i zaradu. Već oni brodovi koji su danas na navozima nude određenu perspektivu da bi se na njima moglo zaraditi", kazao je Horvat.
"Debeljakova inicijativa je da je on spreman financirati izgradnju dva broda u 3. maju i ja tu ne bih imao ništa protiv", kazao je Horvat te dodao da je siguran da svaki takav pothvat može polučiti i zaradu i ako je to put, ja ga pozdravljam.
Ogoljela brojka od 870 i 930 milijuna eura sveukupne mase restrukturiranja za strateškog partnera nije prihvatljiva
"Mi smo u zadnja tri mjeseca u korespondenciji sa strateškim partnerom 'peglali' brojku od 1,486 milijardi koja je bila službeno, uz potpis i predsjednika Uprave Brodosplita i Fincantierija, dana na osnovu koje su odabrani za strateškog partnera. Danas ta brojka više nije 1,486 milijardi, nego milijarda i devet milijuna. Siguran sam da i u toj brojci postoji rezerva, ali rušeći taj koncept i što više smanjujemo tu brojku, to nam se više udaljava strateški partner. Ogoljela brojka od oko 870 ili 930 milijuna eura sveukupne mase restrukturiranja u ovom trenutku za strateškog partnera nije prihvatljiva", rekao je Horvat.
"To znači da ako jesmo sigurni u brojku od 750 ili 800 milijuna, strateškog partnera nema i država bi u takvom procesu trebala biti sama", rekao je Horvat.
Na pitanje je li moguć scenarij da Uljanik ode u stečaj, a 3. maj ostane Horvat je odgovorio svašta je moguće, kada se pogledaju procesi na sudovima u Rijeci i Pazinu.
I stručnjaci su skeptični oko stečaja s preustrojem
U svezi s opcijom stečaja s preustrojem ministar je rekao da su stručnjaci koji prate stečajno pravo vrlo skeptični na takav proces. Poučeni iskustvom rijetki su procesi koji su završili s preustrojem, a to su bili procesi koji su imali dnevni prihod i dnevni priljev gotovog novca iz čega se moglo živjeti i preživljavati u tih dvije, tri ili pet godina koliko prosječno traje takav proces", kazao je Horvat i dodao da Uljanik nema prihoda i da u njega treba ubrizgati svježi novac.
"U ovom trenutku Vlada na to nije spremna. Hoće li na to biti spreman neki privatni poduzetnik ili netko od eventualnih budućih partnera iz Europe ili svijeta, to ćemo vidjeti", zaključio je Horvat.
Izvor: RTL / Vlada