- Objavljeno: 20.11.2009.
Hrvatski sabor ratificirao arbitražni sporazum sa Slovenijom
ZAGREB, 20. studeni 2009.(Hina) - Hrvatski sabor potvrdio je danas Sporazum o arbitraži sa Slovenijom.
Za arbitražni sporazum, za čije je potvrđivanje (ratifikaciju) potrebna dvotrećinska većina saborskih zastupnika, u poimeničnom je glasovanju bilo 129 zastupnika, a njih šest bilo je protiv - SDP-ovci Ivo Josipović i Ivica Pančić, Boro Grubišić (HDSSB), Silvano Hrelja (HSU), Damir Kajin (IDS) i nezavisni zastupnik Dragutin Lesar.Za Sporazum je glasovala i većina zastupnika SDP-a, iako su pri glasovanju o davanju suglasnosti Vladi da potpiše Sporazum 2. studenoga uglavnom bili suzdržani, a Josipović, Pančić i Zoran Vinković protiv.
Sporazumom se uspostavlja međunarodni Arbitražni sud koji će između Hrvatske i Slovenije utvrditi tijek granice na moru i kopnu, vezu Slovenije prema otvorenom moru i režim za korištenje relevantnih morskih područja.
Sporazum propisuje i da obje države u roku od petnaest dana od uspostave Arbitražnog suda uzajamnim dogovorom trebaju postaviti predsjednika i dva člana toga suda koji su priznati stručnjaci međunarodnoga prava, i to s popisa kandidata sastavljenog od strane predsjednika i povjerenika za proširenje Europske komisije. U slučaju da se ne mogu dogovoriti u tom roku, predsjednika i dva člana Arbitražnog suda postavit će predsjednik Međunarodnoga suda u Haagu s tog popisa.
Odluka Arbitražnog suda obvezujuća je za stranke te će tvoriti konačno rješenje spora.
Arbitražni sud u odlučivanju primjenjuje pravila i načela međunarodnoga prava, pravičnost i načelo dobrosusjedskih odnosa, u svrhu postizanja poštenog i pravednog rezultata.
Slovenija se Sporazumom obvezuje otkloniti svoje rezerve glede otvaranja i zatvaranja pregovaračkih poglavlja tamo gdje je prepreka povezana s ovim sporom.
Svi procesni rokovi po tom sporazumu počinju teći tek kada Hrvatska potpiše pristupni pregovor s Europskom unijom i zaključi pregovore.
Hrvatska je Vlada uz Sporazum potpisala i Izjavu po kojoj se ništa u Sporazumu neće smatrati pristankom Hrvatske na slovenski zahtjev za teritorijalnim kontaktom s otvorenim morem.