- Objavljeno: 22.01.2013.
Milanović u Maslenici: "Hrvatska je uvijek išla pravim putem, tako ćemo se ponašati i u modernoj Europi"
Svečanom akademijom u zadarskome Hrvatskome narodnom kazalištu (HNK), na kojoj su bili predsjednik Republike Ivo Josipović, predsjednik Vlade RH Zoran Milanović i predsjednik Hrvatskoga sabora Josip Leko, mnogi ministri, predstavnici HV-a i MUP-a, lokalni načelnici i gradonačelnici, ratni zapovjednici, branitelji, obitelji poginulih branitelja i general Ante Gotovina, obilježena je 20. godišnjica vojno-redarstvene akcije Maslenice.
Na početku svečanosti prikazan je dokumentarni film o akciji Maslenici "Ne zaboravimo nikad" autora Bernarda Kotlara, koji je podsjetio nazočne na teške ratne dane u siječnju 1993.Na predstavljanju nazočnih u zadarskome HNK generala Antu Gotovinu nazočni su pozdravili gromoglasnim pljeskom te su ustali odajući tako počast i počasnom građaninu Zadra.
Hrvatski predsjednik Ivo Josipović istaknuo je da je to operacija koja budi mnoga sjećanja.
"Sjećamo se ponosa, uspjeha i domoljublja, odlučnosti da Hrvatska bude slobodna, uspješna i prava Europska država. Gledali smo film koji nam je pobudio osjećaje i bez obzira na to što je proteklo 20 godina, mislim da onaj isti žar odlučnosti i ljubavi prema domovini sjaji u očima svih ovdje nazočnih i svih naših sugrađana", istaknuo je predsjednik Josipović.
"Gospodine generale, Vi ste simbol pobjede u Domovinskome ratu, ali nakon svih bitaka koje ste s braniteljima izvojevali, danas mi se najviše sviđa ona golubica koju ste pustili kada su Vas dočekali Zadrani", rekao je predsjednik Josipović obraćajući se generalu Gotovini, dodajući kako ta golubica zaista govori da je rat odavno završio i da su pred nama neke druge bitke za Hrvatsku koje ćemo isto dobiti. "Želimo demokratsku i uspješnu Hrvatsku koja svojim građanima nudi dobar i kvalitetan život. Čekaju nas neki drugi izazovi, danas nova generacija hrvatskih građana ima drugačiju zadaću – Hrvatsku učiniti uspješnom. Dvadeset godina nakon operacije Maslenice Hrvatska je bolja država i ima snage i potencijala da bude jedan od važnih faktora ne samo u regiji, nego i u Europi", istaknuo je hrvatski predsjednik. No, dodao je da Hrvatska još nije pravedna jer još ima repova rata i privatizacije.
"Još ima onih koji misle da mogu steći bogatstvo na račun drugih još ima onih koji ne misle da njihovi susjedi gladuju, da nemaju radno mjesto i da njihova djeca ne mogu pohađati školu. Toga će biti sve manje i Hrvatska će biti pravedna država koja svim svojim građanima jamči dobar život i budućnost", rekao je predsjednik Josipović i zahvalio braniteljima što su učinili Hrvatsku sposobnom za tako veliki cilj te poželio da uživaju u svojem djelu – u dobroj, pravednoj i uspješnoj Hrvatskoj.
Predsjednik Vlade RH Zoran Milanović istaknuo je da je akcija Maslenica bila početak kraja rata.
"Ova akcija je, kao i akcija na Miljevačkom platou, odredila ono što će se događati u budućnosti i što je vodilo prema slobodi. Prije dva mjeseca bio je veliki dan za Hrvatsku i - jednako kao i zbog pozitivne presude - u meni je bila sreća što se cijela Hrvatska kao zajednica držala ispravno i uspravno u tom slavlju bez zluradosti, euforije i oholosti, baš onako kako to rade civilizirane nacije. To nije bila samo presuda kojom su generali pušteni na slobodu, tom presudom Hrvatska je oslobođena odgovornosti da smo barbarska država i da nismo civilizirani. Hrvatska je išla pravim putem i tako ćemo se ponašati i u modernoj Europi. Mi smo mala nacija koja igra po pravilima i koja to očekuje od drugih", istaknuo je Milanović, dodajući kako pobjeda u ratu "nije samo trijumf hrabrosti branitelja, nego i trijumf hrvatske države kao organizacije". "Mi nismo od jučer, naše institucije nisu od jučer, mala smo nacija i kao takvi moramo biti otvoreni. Mi smo jedini slavenski narod koji živi od mora, na moru i s morem više od tisuću godina. Mi smo potomci i pastira i nomada, ali i ribara i težaka, i to je naša posebnost s kojom ulazimo u Europsku uniju, otvoreni s ciljem da dobijemo ono što možemo uzeti, ali i da sačuvamo svoj identitet", rekao je Milanović. "U ratu otpor, u pobjedi velikodušnost, a u miru dobra volja. Moja vlada će voditi politiku dobre volje, politiku otvorenosti prema susjedima, čuvanja identiteta i bogaćenja hrvatske države, ne samo materijalnog, nego i duhovnog. To je težak put, to je lako reći, ali najteže učiniti", istaknuo je predsjednik vlade i pozvao sve da grade "superiornu državu, superiornu po moralu, uspješnu u ekonomiji, otvorenu, ali svjesnu sebe".
Zahvaljujući svim braniteljima i sudionicima Maslenice na uspjesima, predsjednik Hrvatskoga sabora Josip Leko rekao je da je tom akcijom postignuto mnogo više od strateške vojne pobjede.
"Pokazali ste da hrvatski narod ima snagu i volju, odlučnost, sposobnost da svojim snagama oslobodi svoju zemlju i osigura slobodnu, demokratsku i europsku Hrvatsku. Taj recept Maslenice pokazao se uspješnim i u kasnijim operacijama. Zahvaljujući vama, poštovani branitelji, Hrvatska je ostvarila i mir i slobodu i neovisnost, a sa svakom vašom uspješnom akcijom rasli su međunarodni ugled i utjecaj Republike Hrvatske. Hrvatski građani koji su bili s vama u tim danima nikada vam to nisu niti neće zaboraviti", rekao je Leko, dodajući da je oslobađajućim presudama generalima Markaču i Gotovini Hrvatska na međunarodnoj karti konačno stekla ugled koji možemo i moramo čuvati.
Prije svečane akademije trojica predsjednika položili su vijence i zapalili svijeće u spomen na poginule hrvatske branitelje kod glavnoga križa na zadarskome gradskom groblju te ispred spomen-obilježja 3. bojne 4. gardijske brigade "Imotskih sokolova" u Ulici Ante Starčevića.
izvor (Hina)