- Objavljeno: 17.05.2023.
Ministar Božinović: Najvažnije je da u poplavama nije bilo ljudskih žrtava
Potpredsjednik Vlade Davor Božinović na sjednici Stožera civilne zaštite Varaždinske županije, sazvanoj danas zbog poplava na tom području, naglasio je kako je najvažnije da ovih dana, otkako se Hrvatska bori s poplavama, nije bilo ljudskih žrtava. Dodao je da će Vlada pomoći i u ovoj, kao što je pomogla u ranijim krizama, nakon što županijski stožeri proglase stanje elementarne nepogode.
Potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović rekao je da je na sjednici Stožera civilne zaštite sumirano sve ono što je nastupilo kao posljedica poplava koje su pogodile Varaždinsku županiju i cijelu Hrvatsku.„Jučer smo obilazili najugroženije područje u Hrvatskoj, područje Zadarske, Karlovačke i Sisačko-moslavačke županije i nama su sva ta područja jednako važna, rekao je i naglasio da je gotovo svugdje na poplavljenim područjima riječ o rekordnim brojevima.
Klimatske promjene uzrok ozbiljnijih posljedica, s time ćemo se morati nositi
„Već nekoliko godina i kroz strateške dokumente Vlade naglašavamo da smo u razdoblju kada klimatske promjene već počinju davati i biti uzrokom ozbiljnijih posljedica. Nažalost, to je nešto s čime ćemo se morati nositi u perspektivi, ovakvih situacija neće biti manje, bit će ih sve više”, naglasio je Božinović, dodavši da odgovor države i odgovor na svim razinama mora biti prevencija.
„Moramo se početi navikavati da ćemo se sve više susretati sa situacijama na koje nismo naučili, ali za koje se moramo pripremati jer samo tako, kao zajednica i institucija i građani stvaramo otpornije društvo koje može ne zaustaviti, ali može usporiti posljedice klimatskih promjena. Svima nam je cilj isti, zaštiti ljude i imovinu”, poručio je Božinović.
„Kad sve ovo prođe, sigurno je da ćemo morati, kao što rade druge zemlje u Europi, neke naše projekcije i planove prilagoditi i svemu dati jednu novu dinamiku, pogotovo kada govorimo o izvedbi, jer nema puno vremena za čekanje, mora se djelovati brzo”, rekao je.
Kako je istaknuo, najvažnije je da u ovih nekoliko dana nije bilo ni jedne ljudske žrtve.
Potpredsjednik Vlade upozorio je da u Krapinsko-zagorskoj dijelom i u Varaždinskoj županiji moramo biti spremni na jake bujične i urbane poplave, dodajući da ne postoji institucija koja može sve to sama odraditi.
„Institucije su odgovorne za organizaciju i nabavu opreme koja je korisna u ovakvim situacijama, ali svoj obol ćemo morati dati svi. Najbolje da svatko od nas koji ima bilo kakvu nekretninu, koji je vlasnik kuća i poljoprivrednog gazdinstva, odnosno OPG-ova, zemlje koju obrađuje, mora voditi računa o tome kako to zaštititi, pogotovo kada su u pitanju odvodni sustavi ili mogućnost požara”, naglasio je Božinović.
Farma Krkanec s 40 tisuća pilića spašena dobrom vlastitom organizacijom
Potpredsjednik Vlade je potom sa županom Stričakom obišao poplavljeno područje uz rijeku Plitvicu, mjesto Krkanc i tamošnju poplavljenu farmu.
Rekao je da je u Krkancu spriječeno ono najgore, dobrom vlastitom organizacijom tvrtke te djelovanjem žurnih službi.
„Ova farma kapaciteta 40.000 pilića je spašena, nadam se da će tako i ostati, s obzirom na činjenicu da trend vode iz rijeke Plitvice stagnira u ovom trenutku, čak nešto i opada”, rekao je.
Božinović je i ovom je prilikom istaknuo da je sustav Civilne zaštite posložen dobro, ali da mora djelovati tijekom cijele godine.
„Čak i oni najpesimističniji nisu mogli predvidjeti ovako ekstremne izazove za cijeli sustav i civilne zaštite i domovinske sigurnosti, ja bih kazao i cijeloga društva. O tome moramo voditi računa i donositi mjere koje su s jedne strane i ad hoc karaktera, ali i one dugoročne jer, nažalost, posljedice klimatskih promjena veće živimo nekoliko godina”, istaknuo je dodajući da smo to iskusili na velikim požarima u Dalmaciji.
"Primjerice, u Strategiji upravljanja rizicima od katastrofa u RH smo jasno naznačili da je Hrvatska najranjivija kada govorimo o požarima i poplavama, što znači da sustav na to mora naći odgovor, ali i društvo u cjelini”, rekao je.
Božinović je istaknuo da je unazad nekoliko godina podignuta razina koordinacije svih žurnih službi te da one funkcioniraju, što je vidljivo i u Krkancu, kao što je bilo 'vidljivo jučer u Otočcu, Gračacu i Karlovcu, u Sisačko-moslavačkoj županiji'.
Dodao je da će Vlada pomoći i u ovoj, kao što je pomogla u ranijim krizama, nakon što županijski stožeri proglase stanje elementarne nepogode. Pretpostavlja da će visina šteta nadmašiti ono na što smo navikli, naglasivši da ne želi prognozirati, ali da je riječ o visokim iznosima.
Na novinarsko pitanje je li ovo što se događa doista samo pitanje elementarne nepogode ili je bilo propusta u održavanju kanala i odvoda, odgovorio je da je riječ o pitanju o kojem će se trebati otvoriti javna rasprava.
Uskoro u testnoj fazi SRUK - sustav ranog upozoravanja na krize
Potpredsjednik Vlade Davor Božinović obišao je i Mursko Središće, najkritičniju točku u Međimurju gdje ugroza zbog visokog vodostaja Mure još uvijek nije prošla, a najavio je i kako bi uskoro u testnu fazu trebao ići projekt SRUK – sustav ranog upozoravanja na krize.
U Mursko Središće Božinović je stigao nakon što je obišao kritična područja u Varaždinskoj županiji te je ustvrdio da je na sjeveru Hrvatske vidljiva jako visoka razina organizacije svih žurnih službi i stožera civilne zaštite, pa tako i na razini Grada Murskog Središća i Međimurske županije.
„To je ta sinergija koja nam treba u ovakvim, kriznim situacijama. Znate da Vlada već godinama inzistira na tome da se poboljša koordinacija koja nije bila na odgovarajućoj razini kad smo preuzeli odgovornost za vođenje države. I od onih prvih požara 2017. godine u Splitu do danas možemo konstatirati da svi djeluju kao jedno”, rekao je Božinović.
Dodao je da hrvatska Vlada radi na poboljšanju koordinacije, ali i na opremanju žurnih službi podsjetivši kako se do prije pet, šest godina govorilo o tome raspolažu li žurne službe s dovoljno opreme, dok to danas više nije tema, budući da je Hrvatska, od ulaska u Europsku uniju, počela ubrzano povlačiti europska sredstva.
„Koliko god sam gradova obišao, pogotovo Dalmacija i središnja Hrvatska, svuda se ponavlja – ovo je rekord, s nečim sličnim se još nismo susretali. Na sreću, to nije situacija ovdje jer od one poplave 2014. vlast je uložila sredstva koja, imam dojam, podižu sigurnost među stanovnicima Murskog Središća i stanovnicima Međimurja. To je nešto na čemu svaka vlast treba raditi”, poručio je Božinović.
Govoreći o planovima, odnosno mjerama koje će se poduzeti kako bi se ovakve i slične situacije spriječile u budućnosti, ministar je istaknuo da to mora biti kombinacija svih mjera koja uključuje i infrastrukturne projekte koje može odraditi država koristeći EU fondove. Kazao je kako se radi na cijelom nizu retencija, odvodnih kanala diljem Hrvatske, ali i na poboljšanju informiranja stanovništva.
„Mi smo pred krajem projekta koji bi trebao ići u testnu fazu koji se zove SRUK – sustav ranog upozoravanja na krize. Negdje početkom lipnja bismo ga testirali. To je projekt kojeg smo predstavili Europskoj komisiji i za koji smo u Ministarstvu unutarnjih poslova dobili sredstva”, kazao je Božinović. Siguran je, kako je rekao, da će do kraja godine Hrvatska imati sustav koji može u vrlo kratkom vremenu obavijestiti sve građane koji imaju mobilne telefone i skidati aplikacije o tome da im prijeti određena opasnost, što će, kazao je, otvoriti niz mogućnosti.
Izvor: Hina/Vlada