Ministar Mrsić: "Radničke mirovine nisu predmet stabilizacije proračuna"

Slika /2016/Glavno tajništvo/ENG/novosti/Arhiva/ministar_mrsic_radnicke_mirovine_nisu_predmet_stabilizacije_proracuna.jpg

Danas je u Banskim dvorima održana sjednica Gospodarsko-socijalnog vijeća. Ministar rada i mirovinskoga sustava Mirando Mrsić rekao je da se na sjednici raspravljalo o Iskazu procijene učinaka novog Zakona o radu, te se Vijeće informiralo o provedenom savjetovanju o Nacrtu prijedloga iskaza o procijeni učinaka Prijedloga zakona o mirovinskom osiguranju. „Uveli smo novu praksu da angažiramo stručnjake kada diskutiramo o direktivama koje su sada u procesu usvajanja u Europskoj uniji, pa smo danas imali izlaganje prof. dr. sc. Iris Goldner Lang, na temu Direktive o slobodi kretanja radnika. To mislimo i ubuduće činiti, jer mislimo da je vrlo važno da GSV bude uključeno u proces donošenja direktiva, dakle stajališta RH u procesu donošenja direktiva“, rekao je ministar.

Što se tiče rasprave o procjeni učinka novog Zakona o radu, nakon rasprave predloženo je da Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava dopuni Nacrt prijedloga iskaza procjene učinka propisa na način da jasnije naznači probleme koje zakonom želi riješiti te navedene prijedloge potkrijepi odgovarajućim podacima. Također, Vijeće je predložilo da u predstojećem procesu reforme radnog zakonodavstva socijalni partneri ulože maksimalne napore u cilju postizanja konsenzusa o načinu rješavanja pojedinih problema te da tripartitna radna skupina nastavi s radom na izradi normativnog okvira novog Zakona.

„Također smo razmatrali zamolbu Ministarstva zdravlja o utvrđivanju mišljenja o osnovanosti zahtjeva za mirenje Hrvatskog liječničkog sindikata i Hrvatskog sindikata medicinskih sestara i medicinskih tehničara od 9. rujna 2013. godine“, nastavio je ministar, kazavši da je GSV ustanovilo da nije nadležno za tumačenje opravdanosti zahtjeva sindikata za drugim mirenjem, te da se ono neće očitovati, već predlaže svim stranama da ponovno sjednu za stol, da probaju razriješiti spor prije početka štrajka.

Govoreći o mirovinskoj reformi, ministar Mrsić kazao je da izračun mirovina treba odgovarati uplatama iz prvog i drugog stupa. Također, mirovinski sustav je razdvojen na dva sustava, jedan vezan na mirovine iz rada, radničke mirovine, dakle uz doprinose koje svi daju iz plaća, a drugi dio mirovinskoga sustava su mirovine po posebnim propisima i taj je dio direktno vezan uz proračun Republike Hrvatske. „Mirovine koje su vezane uz doprinose moraju pratiti doprinose, a sve druge mirovine moraju dijeliti sudbinu državnog proračuna. Kada govorimo o reformama i uštedama, na rashodovnoj strani, jasno da treba vidjeti što se može napraviti, ali sasvim sigurno radničke mirovine nisu predmet stabilizacije proračuna“, izjavio je ministar.

Predstavnik poslodavaca Davor Majetić rekao je da su se na današnjoj sjednici više informirali i donosili neke temeljene stavove: “O Zakonu o radu, što je vjerojatno najinteresantnija tema i za javnost, čuli smo sve smjernice u kojima zakon, odnosno promjene zakona idu. Mi smo tražili, to i ponavljamo, da novi ZOR bude u funkciji konkurentnosti, da treba štititi radnike, dati novu nadu nezaposlenima i da ne smije štiti neradnike.“

Damir Jakuš, predstavnik sindikata, izjavio je o Zakonu o radu: „Danas smo ocijenili da ova podloga koju smo dobili nije dostatna i da je treba nadopuniti. Treba napraviti još dodatne napore da bi sindikati prihvatili i shvatili da je nužna izmjena Zakona o radu, da bi se poboljšala konkurentnost gospodarstva u Republici Hrvatskoj, da bi fleksibilnost radne snage i zapošljavanja bila veća i mislimo da ima tu još dosta stvari koje se trebaju staviti u tu priču u ZOR-u.“ Što se tiče mirovinske reforme, predstavnik sindikata Jakuš kazao je da se ne slažu sa svim tezama, ali je naglasio da treba ići u reformu mirovinskog sustava: „Umirovljenicima treba sigurnost da će primati mirovinu, da ona neće biti mala, da će ipak imati nekakav dostojan život u mirovini, a njihov rad valorizirati pošteno.“



Pisane vijesti