- Objavljeno: 23.12.2024.
Plenković: Do sada je u obnovu Banovine nakon potresa uloženo milijardu i 300 milijuna eura
Uoči četvrte obljetnice katastrofalnog potresa koji je 29. prosinca 2020. pogodio Banovinu, predsjednik Vlade Andrej Plenković posjetio je danas Petrinju i Sisak, gdje je obišao nekoliko novoizgrađenih i obnovljenih objekata. Smisao obnove, kao i dovršetka izgradnje autoceste od Zagreba do Siska, jest da cijela Sisačko-moslavačka županija bude agilno revitalizirana, poručio je tom prigodom. Istaknuo je da je do sada u obnovu Banovine uloženo milijardu i 300 milijuna eura.
U Petrinji je obišao novoizgrađeni Dom zdravlja Petrinja te Centar za mlade, a u Sisku novoizgrađene objekte Opće bolnice dr. Ivo Pedišić, Učenički dom te obnovljenu zgradu tzv. Komande.Posebno zadovoljstvo izrazio je obnavljanjem Opće bolnice dr. Ivo Pedišić, prema kojoj gravitira oko 120 tisuća ljudi, koja ima novi centralni objekt, novi restoran i kuhinju, novu upravnu zgradu, kao i obnovljene odjele pedijatrije i interne klinike.
Učenički dom koji je prije potresa bio u derutnom stanju, a sada je obnovljen osigurat će izvrsne uvjete za sve mlade koji tamo borave.
Smisao obnove, kao i dovršetka izgradnje autoceste od Zagreba do Siska, poručio je premijer, jest da cijela Sisačko-moslavačka županija bude agilno revitalizirana.
Do sada je u obnovu Banovine uloženo milijardu i 300 milijuna eura, istaknuo je premijer Plenković.
Broj višestambenih zgrada koje se grade na području županije je 59, dodao je, a ogroman broj obnove zgrada dovršit će se tijekom proljeća 2025.
Moramo učiniti sve da škole budu što sigurnije
Odgovarajući na pitanja novinara, premijer se osvrnuo na pitanje sigurnosti u školama, u kontekstu sastanka koji se danas održao u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih, a nakon tragičnog napada u Osnovnoj školi Prečko.
Ministar Fuchs okupio je danas struku koja se bavi ovom problematikom nakon velike tragedije koja se dogodila u petak ujutro u Osnovnoj školi Prečko, kazao je premijer Plenković.
Dodao je kako se razgovara o čitavoj paleti mjera, od najjednostavnijeg poput zaključavanja škola.
Razmatrat će se i o angažmanima zaštitarskih tvrtki koje, između ostaloga, mogu osigurati i odvraćajuću poruku prema svima kojima nema mjesta u školama. Ima primjera diljem Hrvatske, dodao je, gdje zaštitarske tvrtke to već i sada rade.
No, dodao je, treba prepustiti struci da iznjedre odgovarajuće mjere, a trebaju mjere koje su jednostavnog i kratkoročnog karaktera, kao i cjelovite mjere dugoročnog karaktera, jer čitav je niz pitanja koja se na prvu ne čine problematičnima, a u biti jesu.
Ponovio je prijedlog sa sastanka koji je održan u petak, između članova Vlade i predstavnika Grada Zagreba, o jednom dugoročnom rješenju prema kojem bi se u sistematizaciji radnih mjesta u školama profiliralo radno mjesto za ljude posebnih znanja u smislu zaštite i sigurnosti, a istovremeno su dobro i kvalitetno pripremljeni za komunikaciju s djecom i roditeljima.
Kod takvih poslova, istaknuo je premijer, treba puno takta, treba svojevrsna čvrstina prema van o taktičnost prema unutra, u čemu se ne može svatko tako lako snaći. Stoga je potreban doprinos svih koji s tim pitanjima imaju iskustva.
"Moramo učiniti sve da škole budu što sigurnije", naglasio je.
Ova tragedija je jako iznimna, kazao je premijer i dodao da je riječ o izvanrednoj situaciji koja je po svemu što vidimo izazvana bolešću, zdravstvenim razlogom. Nema utjehe za bol koju imaju roditelji preminulog dječaka, kao obitelji svih koji su ozlijeđeni, kazao je premijer i još jednom izrazio sućut i suosjećanje.
Upitan o mimohodu koji će se održati danas diljem Hrvatske, premijer je kazao kako je logično da se u ovakvoj situaciji izrazi solidarnost i suosjećanje.
"Mi to činimo cijelo vrijeme. Normalno je da građani na ovaj način, u tišini i s pijetetom iskažu, prije svega, žaljenje, suosjećanje i solidarnost s onima koji su napadnuti", dodao je.
Milanović se sakrio kako bi hrvatski narod zaboravio pet godina agresije, divljaštva i primitivizma
Osvrnuo se i na predsjedničke izbore, čiji se prvi krug održava u nedjelju, 29. prosinca.
Upitan vjeruje li da Dragan Primorac može pobijediti Zorana Milanovića, premijer je kazao da je vrijeme za promjenu i vrijeme za čovjeka koji ujedinjuje, a ne čovjeka koji dijeli i polarizira.
Ocijenio je da se Milanović u kampanji sakrio kako bi hrvatski narod zaboravio protuustavni udar na parlamentarizam u vremenu parlamentarnih izbora, udar na Ustavni sud, nezakonito kandidiranje kandidatkinje za predsjednicu Vrhovnog suda, nečestitanje Dana državnosti svom narodu, udar na Hrvatsku vojsku i načelnika Glavnog stožera Kundida kojeg je tri puta zatočio na Pantovčaku kako ne bi sudjelovao na Odboru za obranu Hrvatskog sabora kada se raspravljalo o NSATU aktivnosti, pet godina političke agresije, divljaštva, primitivizma i ad hominem napada.
"On je generator govora mržnje na hrvatskoj političkoj sceni, to su prihvatili brojni ostali akteri", istaknuo je premijer Plenković upitavši s kakvim to rezultatom Milanović završava svoj mandat od pet godina.
Pitao je, dodao je, novinare prije nekoliko dana prilikom press konferencije u Vladi da kažu jedno Milanovićevo postignuće.
"Nastao je tajac jer nitko ne zna ništa konkretno što je on pridonio Hrvatskoj institucionalno, sigurnosno, vanjskopolitički, ekonomski, socijalno - ništa. Jedina popudbina će bit da da nas je kod strateških pitanja stavio na stranu Rusije, što nije dobro. To ja kao političar i predsjednik Vlade ne želim. Ne želim predsjednika koji ne surađuje s Vladom, koji vrijeđa članove Vlade, koji ide rušiti Vladu i to na neustavan način", poručio je premijer Plenković.
Podsjetio je je Milanović napravio trošak od 300 milijuna eura nepotrebno organizirajući parlamentarne izbore u srijedu, umjesto u nedjelju.
Sve što je Milanović napravio, zaključio je, bilo je loše tako da bi Primorac, koji želi vratiti civilizirani dijalog, želi Hrvatsku držati čvrsto na zapadu, želi se držati poštivanja Ustava i Vladavine prava i želi pridonijeti, bio odlično osvježenje za Hrvatsku.