- Objavljeno: 28.10.2010.
Predsjednica Vlade poziva na nove razgovore o EU-u
ZAGREB, 28. listopada 2010. (Hina) - Premijerka Jadranka Kosor izjavila je četvrtak u Zagrebu da SDP ne bi trebalo ustavom zabraniti i nada se da će se oporbene stranke, koje su bojkotirale današnji sastanak o završetku pregovora s EU-om, odazvati njezinu novom pozivu.
"Ne, ne mislim. Pokušat ću unatoč svemu što se jučer događalo u Hrvatskom saboru, unatoč odbijenici za današnji sastanak", izjavila je Kosor novinarima upitana očekuje li da će se oporbene stranke odazvati na novi sastanak i ima li među njima onih koje bi po ustavu trebalo zabraniti.Dodala je da predsjednica vlade nema privilegiju, mogućnost i pravo ljutiti se na bilo koga i biti uvrijeđena kada se radi o hrvatskim interesima.
"Jučer je bila srijeda, iza srijede dolazi četvrtak, svanuo je lijep i sunčan dan. Naravno da ću pokušati ponovo i s čelnicima SDP-a, HNS-a i IDS-a i mislim da će jednoga dana doći do tog novog sastanka i te nove kave", rekla je Kosor.
Potpredsjednik Sabora Vladimir Šeks prozvao je u srijedu navečer vrh SDP-a da djeluje protuustavno jer ne poštuje odluke Ustavnog suda, reagirajući na istup SDP-ova zastupnika Željka Jovanovića koji je prozvao HDZ-ovu vlast za kontinuiranu proizvodnju korupcije.
Predsjednik SDP-a Zoran Milanović, kao i čelnici većine oporbenih stranaka, nisu u četvrtak došli na sastanak s premijerkom Kosor o završetku pregovora s EU-om, uz obrazloženje najjače oporbene stranke da u njemu vidi "u prvom redu marketinške, a ne državničke motive".
Kosor je također rekla da je vlada s današnje sjednice predložila Saboru izmjene Deklaracije o pristupanju EU-u tako da se referendum o ulasku u Uniju održi nakon potpisivanja pristupnog ugovora s EU-om, poželjno u roku od 30 dana.
"Mislimo da je dobar pristup da nakon što vlada obavi svoj posao izađe pred građane i kaže mi smo svoj posao obavili, a zadnju riječ imate vi", rekla je premijerka.
Prema njezinu planu, oko kojeg postoji suglasje s višestranačkim Nacionalnim odborom za praćenje pristupnih pregovora, završetak pregovora, potpisivanje pristupnog ugovora i referendum obavili bi se prije ljeta, a krajem godine održali redoviti parlamentarni izbori uz koje bi se proveli i izbori za hrvatske zastupnike u Europskom parlamentu.