Predsjednica Vlade u Hrvatskom saboru

Slika /2016/Glavno tajništvo/ENG/novosti/Arhiva/predsjednica_vlade_u_hrvatskom_saboru.jpg

ZAGREB,23. rujna 2009. (Hina) - Premijerka Jadranka Kosor danas je u Hrvatskom saboru ponovila kako sa slovenskim kolegom Borutom Pahorom nije dogovorila ništa osim onoga što je navela u pismu švedskom predsjedništvu EU, pozvavši oporbenjake da, kako je rekla, prestanu u javnosti iznositi neistine da je Hrvatsku obvezala na teritorijalne ustupke Sloveniji.

"Ništa nisam dogovorila osim onoga što sam potpisala", naglasila je Kosor, osvrćući se na zahtjev oporbenih klubova SDP-a, HNS-a i IDS-a da Saboru podnese izvješće o tijeku pregovora i dogovoru s Pahorom.

"Zbog političkih interesa možete u javnosti govoriti da ja lažem, da Vlada laže, to možete, ali pozivam vas da to ne radite", poručila je saborskoj oporbi.

"Ništa nije dogovoreno ispod stola, ništa nije tajno", dodala je Kosor, koja je sa saborske govornice u dva navrata pročitala pismo koje je uputila švedskom predsjedništvu EU i povratno pismo švedskog premijera, ponovivši da je to jedino što je dogovorila s Pahorom.

Oporbenjake je pozvala da, kako je rekla, prihvate činjenicu da su na temelju dogovora sa Slovenijom odblokirani hrvatski pregovori o članstvu u EU, da se na međuvladinoj konferenciji 2. listopada očekuje otvaranje i zatvaranje barem 12 poglavlja, "i da je to činjenica oko koje trebamo razgovarati".

Čudi ju, kaže, što "to smeta neke saborske klubove, a među njima i tri predsjednička kandidata", jer bi svi oni "trebali podupirati činjenicu da Hrvatska nastavlja svoj europski put, da smo pred ispunjenjem jednog od najvažnijih vanjskopolitičkih ciljeva - ulaska u EU".

Kosor je odgovorila i na inzistiranje oporbe da pojasni zašto je Ministarstvo vanjskih poslova priopćilo da je s Pahorom dogovoreno kako će polazište za nastavak pregovora o granici sa Slovenijom biti drugi prijedlog povjerenika za proširenje Ollija Rehna.

Pojasnila je da u priopćenju ne stoji, kako to smatra oporba, da će ishodište nastavka pregovora biti drugi Rehnov prijedlog, već da će se pregovori nastaviti tamo gdje su stali 15. lipnja, kada je, inače, na dnevnom redu bio taj Rehnov prijedlog.

Naglasila je da je to priopćenje poslano u trenutku burne rasprave u slovenskom parlamentu koji je trebao donijeti odluku o deblokadi hrvatskih pregovora.

Premijerka Kosor naglasila je da nema ništa protiv da saborski vanjskopolitički odbor raspravi o sporazumu koji je postigla sa slovenskim premijerom Pahorom te dodala da bi željela u toj raspravi i osobno sudjelovati.

Nakon kratke stanke koju su zatražili oporbeni klubovi, Zoran Milanović je u ime Kluba SDP-a premijerku upozorio da bez potrebe ne ponovi "neke nespretnosti iz prošlosti", nego da o svemu unaprijed zatraži potporu parlamenta.

"Mi ovdje ne držimo lekcije, ne postavljamo hiperbole o gubitku teritorijalnog mora, ne govorimo o izdaji", rekao je Milanović.

Traži i da premijerka odgovori je li točna tvrdnja slovenskog premijera Pahora da je Hrvatsku obvezala da mora riješiti granični spor prije ulaska u EU. Milanovića čudi što je Kosor odbila oporbeni prijedlog da o dogovoru s Pahorom izvijesti Sabor.

Damir Kajin (IDS) uvjeren je da dogovor Kosor-Pahor vodi zaživljavanju po Hrvatsku štetnog parafiranog sporazuma Račan-Drnovšek, dok je Vesna Pusić (HNS) HDZ-ovce prozvala da su se dugo vrijeme protivili europskoj integraciji Hrvatske.

"HDZ je EU tražio i onda kada je Zapad nekima bio ideološki neprijatelj", odgovorio joj je Andrija Hebrang u ime Kluba HDZ-a, prozvavši oporbenjake da neistine o dogovoru sa Slovenijom u javnost plasira zbog predsjedničke kampanje.

Naglasio je da je HDZ-ov stav jasan, da nema kupovanja članstva u EU hrvatskim teritorijem.

I Ivan Čehok (HSLS/SDA) uvjeren je da je premijerka sve što ima za reći dogovoru s Pahorom već iznijela u javnosti, te da saborska rasprava o tomu nije potrebna.

"Nema smisla da parlament slabi poziciju Vlade u ovom osjetljivom trenutku", poručio je Čehok.

Dvosatna rasprava o oporbenom zahtjevu da premijerka izvijesti Sabor o dogovoru s Pahorom okončana je glasovanjem o tom prijedlogu, kojega je saborska većina odbila.



Pisane vijesti