- Objavljeno: 20.07.2011.
Predsjednica Vlade: uhićenje Hadžića dobra vijest
VARŠAVA, 20. srpnja 2011. (Hina) - Uhićenje haaškog bjegunca Gorana Hadžića dobra vijest, iako se na nju dugo čekalo, kazala je u srijedu u Varšavi hrvatska premijerka Jadranka Kosor te je najavila da će hrvatska vlada tek odlučiti na koji se način uključiti u proces protiv optuženog za zločine u Vukovaru.
"Uhićenje Hadžića je dobra vijest za cijelo čovječanstvo, cijeli svijet, za nas u Hrvatskoj i obitelji tisuća žrtava", rekla je premijerka Kosor, koja boravi u službenom posjetu Poljskoj."Predugo smo čekali, jer smo ove godine obilježili 20. obljetnicu neovisnosti, a Vukovar 20. obljetnicu ulaska neprijateljskih snaga", dodala je Kosor na konferenciji za novinare nakon sastanka s poljskim premijerom Donaldom Tuskom.
Po njezinim riječima, teško se pomiriti s činjenicom da brojne žrtve i njihove obitelji nisu dočekale uhićenje "jednog od onih koji su dosljedno i predano provodili agresivnu Miloševićevu politiku", ali je dobro da će Hadžić, kao Ratko Mladić, stati pred lice pravde.
Premijerka je najavila da će se u srijedu popodne, po njezinu povratku iz Varšave, održati sjednica užeg kabineta vlade na kojoj će se razmotriti idući koraci vezani za taj slučaj.
I Tusk je komentirao uhićenje Hadžića rekavši kako to pokazuje da se cijela regija nalazi na dobrom putu prema Europi.
Hadžić je u srijedu uhićen nakon sedam godina bijega. Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY) bivšeg predsjednika tzv. SAO Krajine Gorana Hadžića optužio je 2004. godine u 14 točaka optužnice za zločine protiv čovječnosti i povrede ratnog prava i običaja počinjene ubojstvima stotina i progonom tisuća Hrvata s okupiranih područja Hrvatske tijekom Domovinskog rata, te za niz drugih zločina.
Hadžića (52) tereti se da je bio sudionik udruženog zločinačkog pothvata na čelu sa Slobodanom Miloševićem čiji je cilj bio da se činjenjem zločina nasilno i trajno uklone Hrvati i drugo nesrpsko stanovništvo s jedne trećine hrvatskog teritorija koji su pod okupacijom držali pobunjeni Srbi uz pomoć Beograda. Konačni cilj pothvata bio je formiranje velike Srbije.