- Objavljeno: 19.01.2017.
Predsjednik Vlade Plenković u Davosu: Hrvatska želi biti u novom valu proširenja OECD-a
Predsjednik Vlade Andrej Plenković započeo je u četvrtak s nekoliko bilateralnih sastanaka dvodnevni posjet Davosu, gdje se održava Svjetski gospodarski forum (WEF).
Naglasio je važnost predviđenog sastanka s glavnim tajnikom OECD-a, organizacije kojoj bi se Hrvatska željela priključiti u sljedećem valu proširenja što bi dalo dodatni poticaj stranim investitorima.
Predsjednik Vlade Plenković je u četvrtak stigao na godišnji skup WEF-a u poznato švicarsko zimovalište gdje će uz niz bilateralnih susreta imati i prigodu za razgovor sa srbijanskim premijerom Aleksandrom Vučićem.
"Večeras ću imati susret s glavnim tajnikom Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj Angelom Gurríjom. To je organizacija koja okuplja gospodarski najrazvijenije zemlje svijeta i ima specifičan proces prijama novih članica. Hrvatska želi biti u novom valu proširenja OECD-a koji se zbiva vrlo selektivno i mislim da je to ključna poruka koju želim danas uputiti", rekao je predsjednik Vlade novinarima.
Naglasio je da bi to Hrvatskoj dalo dodatni legitimitet, "osobito za međunarodne investitore što je na ovakvom skupu jedna od važnijih poruka". U Davosu se jednom godišnje okuplja svjetska politička i gospodarska elita, uz iznimno velik broj predstavnika poslovnog svijeta.
Predsjednik Vlade Plenković razgovarao je sa švicarskom predsjednicom Doris Leuthard o o švicarskoj ratifikaciji Protokola III kojim se Sporazum o slobodi kretanja osoba između Europske unije i Švicarske proširuje na hrvatske državljane, o švicarskoj financijskoj potpori Hrvatskoj za projekte koji smanjuju nejednakost, te izrazio zadovoljstvo velikim brojem turista, preko 200.000 Švicaraca bilo je ove godine u Hrvatskoj.
Teme sastanka s gruzijskim premijerom Giorgijem Kvirikashvilijem bilo je unaprijeđenje bilateralnih odnosa, a predsjednik Vlade Plenković ističe da je više hrvatskih tvrtki aktivno na gruzijskom tržištu, spominjući Končar, Dalekovod, Ericsson Nicola Tesla.
Dodaje da su Gruziji sada ključne euroatlantske integracije i ukidanje viznog režima a "iskustvo Hrvatske u postkonfliktnoj situaciji s obzirom na okupirana područja Abhazije i Južne Osetije mogu biti korisna našim gruzijskim partnerima".
Predsjednik Vlade Plenković sastao se i s visokom predstavnicom EU-a za vanjsku politiku i sigurnost Federicom Mogherini.
Najavjuljući panel na kojem će u petak sudjelovati zajedno s ukrajinskim predsjednikom Petrom Porošenkom, premijerom Vučićem, austrijskim šefom diplomacije Sebastianom Kurzom i povjerenikom za proširenje Johannesom Hahnom rekao je da će se "sutra razgovarati o politici susjedstva, daljnjoj politici proširenja EU i suočavanju s izazovima koji postoje, a poruka je Hrvatske da je prije svega nužna stabilnost u našem susjedstvu jer to omogućuje kvalitetan i prosperitetan rast naše zemlje".
Iako se, prema najavama, neće raditi o bilateralnom susretu, i predsjednik Vlade Plenković i premijer Vučić potvrdili su da će Davos biti prigoda za razgovore.
U petak će predsjednik Vlade uz sudjelovanje na panelu pod nazivom "Go East: Strenghtening Europe's Neighbours" sastati i s glavnim tajnikom NATO-a Jensom Stoltenbergom.
Svjetski gospodarski forum, neprofitna organizacija osnovana 1971. sa sjedištem u Ženevi, ove godine u središtu interesa godišnjeg sastanka ima pitanje populizma na koje će političari, ekonomisti, znanstvenici, umjetnici i aktivisti pokušati dati odgovore iz različitih aspekata.
Gotovo 300 političkih čelnika iz 70 zemalja i oko 1000 čelnika velikih kompanija raspravlja o tome od utorka do petka u Davosu, kao i o poticanju gospodarskog rasta, socijalnoj inkluziji i širenju automatizacije u industriji što dovodi do ukidanja radnih mjesta.
Tekst: Hina