Vlada usvojila Nacionalni akcijski plan za obnovljive izvore energije do 2020.

Slika /2016/Glavno tajništvo/ENG/novosti/Arhiva/vlada_usvojila_nacionalni_akcijski_plan_za_obnovljive_izvore_energije_do_2020.jpg

Na današnjoj 120. sjednici Vlade Republike Hrvatske raspravljalo se o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Izmjene i dopune članka 8. Rimskog statuta Međunarodnoga kaznenog suda i Izmjena i dopuna Rimskog statuta Međunarodnoga kaznenog suda vezanih uz zločin agresije. Zamjenica ministra pravosuđa Sandra Artuković Kunšt pojasnila je da je Rimski statut međunarodni pravni akt temeljem kojeg je osnovan Međunarodni kazneni sud sa sjedištem u Den Haagu. Pri tom je istaknula da je Izmjena članka 8. značajna jer je međunarodna zajednica definirala pojam agresije. „To je vrlo važna izmjena koja će omogućiti da se kazneno djelo agresije u međunarodnom smislu procesuira i da se počinitelji agresije kažnjavaju u svim državama koje su prihvatile Međunarodni kazneni sud“, kazala je zamjenica ministra Artuković-Kunšt i zaključila: „S tog aspekta predlažemo da se prihvati i potvrdi Izmjena članka 8 ugovora kako bi Republika Hrvatska pokazala svoju namjeru i interes da se pridruži ostalim međunarodnim naporima i tendencijama kako bi se izgradio međunarodni sustav u smislu progona najtežih kaznenih zločina.“

Predstavljajući Prijedlog Nacionalnog akcijskog plana za obnovljive izvore energije do 2020. godine, ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak podsjetio je da je 2006. godine udio obnovljivih izvora energije u bruto finalnoj potrošnji Republike Hrvatske bio 12.6 posto. „Krajem 2012. godine bili smo na 15.8 posto, a danas smo na 16 posto“, dodao je ministar Vrdoljak. Pristupanjem Republike Hrvatske Europskoj uniji Republika Hrvatska je zajedno s drugim državama članicama, a temeljem Direktive 2009/28/EZ o poticanju uporabe energije iz obnovljivih izvora, preuzela obvezu povećanja uporabe energije iz obnovljivih izvora pri čemu bi u 2020. godini udio energije iz obnovljivih izvora u bruto neposrednoj potrošnji trebao iznositi najmanje 20 posto, promatrano na razini Europske unije. Ministar Vrdoljak pojasnio je da je dosadašnja Strategija, koja je u Hrvatskom saboru usvojena 2009. godine, bila postavljena na visokim očekivanjima rasta potrošnje energije. Kazao je da je revizija nužna jer je ta strategija predviđala rast potrošnje energije od 2,7 posto godišnje, a zapravo je došlo do prosječnog pada od 1,3 posto. Ministar Vrdoljak je istaknuo da je cilj poticati elektrane na biomasu, bioplin, kogeneracijska postrojenja i male hidroelektrane jer se u tim postrojenjima daje puno veći društveni i gospodarski doprinos. „Puno je veći broj zaposlenih u održavanju. Poticaji koje dajemo u ovom slučaju ostaju u državi, odnosno našim zaposlenim ljudima“, rekao je ministar i zaključio: „Imamo 10 puta više radnih mjesta u biomasi, bioplinu, nego u vjetroelektranima. Mislim da je onda neosporna činjenica da bismo nešto trebali promijeniti. Kad već plaćamo skuplju zelenu energiju onda je cilj da što više novca ostane u državi te da razvijamo poduzetništvo i potičemo regionalni razvoj.“

Donesena je Odluka o pokretanju postupka javnog prikupljanja ponuda za prodaju dionica društva Croatia Airlines d.d. „Dovođenje strateškog partnera jedini je mogući i razuman korak u osiguranju daljnje opstojnosti poslovanja Croatia Airlinesa kao važnog čimbenika za hrvatsko gospodarstvo“, kazao je ministar pomorstva, prometa i infrastrukture Siniša Hajdaš Dončić. Pojasnio je da se Predmetnim Prijedlogom odluke predlaže da se pokrene postupak javnog prikupljanja ponuda za prodaju dionica trgovačkog društva Croatia Airlines d.d. i to 49% temeljnog kapitala društva. Republika Hrvatska zadržava 50,25 posto udjela. Za to će biti objavljen javni poziv za iskazivanje interesa, a nakon objave potencijalni investitori imat će 30 dana da podnesu pisma interesa za kupnju dionica. Prognozira se da će ukupni postupak trajati između 8 i 10 mjeseci. „To nije novac koji će ući u državni proračun nego u kompaniju“, naglasio je ministar Hadaš-Dončić.

Vlada je donijela i Uredbu o naknadi za poticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije i kogeneracije, kojom se određuje način korištenja, visina, obračun, prikupljanje, raspodjela i plaćanje za poticanje proizvodnje električne energije iz postrojenja koja koriste obnovljive izvore energije i kogeneracijskih postrojenja, sukladno strateškim ciljevima Republike Hrvatske koji se odnosi na udio obnovljivih izvora energije i kogeneracije u ukupnoj potrošnji električne energije. Također se određuje i udio električne energije proizvedene iz postrojenja koja koriste obnovljive izvore energije i kogeneracijskih postrojenja čija se proizvodnja električne energije potiče.

Između ostalog, donesena je Uredba o načinima raspolaganja nekretninama u vlasništvu Republike Hrvatske i Uredba o metodama procjene tržišne vrijednosti, naknade za osnivanje prava građenja i naknade za osnivanje prava služnosti na nekretninama u vlasništvu Republike Hrvatske te Uredba o mjerilima i kriterijima dodjele na korištenje nekretnina za potrebe tijela državne uprave ili drugih tijela korisnika državnog proračuna te drugih osoba i Uredba o darovanju nekretnina u vlasništvu Republike Hrvatske.



Pisane vijesti