- Objavljeno: 09.09.2022.
Vladine mjere primjerene i adekvatne krizi koja je nastupila, svi moramo dati svoj doprinos
Premijer Andrej Plenković ponovio je danas u Krapini kako su mjere za suzbijanje energetske krize snažne, sveobuhvatne i pravedne i da je taj potez Vlade primjeren i adekvatan krizi koja je nastupala.
Predsjednik Vlade Andrej Plenković boravio je danas u posjetu Krapinsko-zagorskoj županiji.Posjet je započeo obilaskom i upoznavanjem s projektima Poslovno-tehnološkog inkubatora Krapinsko zagorske županije, a potom se sastao sa županom Krapinsko-zagorske županije Željkom Kolarom te krapinskim gradonačelnikom Zoranom Gregurovićem.
Premijer je posjetio i izložbeno-prodajni prostor 30. Zagorskog gospodarskog zbora, a prisustvovao je i 57. festivalu kajkavskih popevki.
Vlada će i dalje podupirati Krapinsko-zagorsku županiju
Tijekom boravka u Krapinsko-zagorskoj županiji, predsjednik Vlade Andrej Plenković dao je izjavu za medije.
Na početku je izrazio zadovoljstvo što je ponovno na 57. festivalu kajkavskih popevki, naglasivši da je riječ o lijepoj manifestaciji posvećenoj identitetu Hrvatskog zagorja.
Premijer je kazao da je posjet iskoristio i za susret s krapinskim gradonačelnikom Zoranom Gregurovićem te krapinsko-zagorskim županom Željkom Kolarom, s kojima je razgovarao o razvojnim projektima Krapinsko-zagorske županije te Projektu Sjever, koji je potpisan u prosincu u Varaždinu i koji se odnosi na niz sjevernih županija.
"Siguran sam da ova postignuća i ulaganja koja smo imali u prometnu infrastrukturu, okoliš, gospodarstvo te u aktivnosti vezane za dizanje standarda i kvalitete života jako dobro napreduju", rekao je Plenković, istaknuvši ulogu Hrvatskog zagorja u razvoju, ali i ekonomskom napretku cijele Hrvatske.
Premijer je poručio da će Vlada i dalje raditi na projektima koji će dodatno unaprijediti kvalitetu života svih ljudi u Krapinsko-zagorskoj županiji, ali i u drugim dijelovima sjeverne Hrvatske.
Mjere za suzbijanje energetske krize snažne, sveobuhvatne i pravedne
Upitan jesu li s Vladinim mjerama zadovoljni u Krapini, predsjednik Vlade je ponovio kako su mjere za suzbijanje energetske krize snažne, sveobuhvatne i pravedne. Smatra kako će one pokriti zabrinutosti ogromnoga dijela hrvatskih građana, gospodarstva i javnih institucija.
"Mislim da je sigurno zadovoljstvo, evo i ovdje u Krapini, kada znaju da neće biti rasta cijena struje tijekom zimskih mjeseci, da će normalno funkcionirati vrtići, škole, javne, obrazovne i zdravstvene ustanove te bolnice i da je taj potez Vlade primjeren i adekvatan krizi koja je nastupala", kazao je Plenković.
Izrazio je uvjerenje da je paket mjera "pogodio" sve ono što se očekivalo.
"Velika većina onih koji su realni i koji su dobro sagledali što smo jučer donijeli za korist građana u ovoj krizi razumije da smo napravili važan, odvažan, pravovremen korak", poručio je premijer.
Upitan o kritikama oporbe, Plenković smatra da u supstanci nemaju što prigovoriti s obzirom na toliko kvalitetan sadržaj Vladinog paketa mjera te da im preostaje jedino politiziranje.
Naglasio je da je paket mjera napravljen u konzultacijama ne samo s članovima parlamentarne većine, nego i sa socijalnim partnerima - sindikatima, Hrvatskom udrugom poslodavaca, Hrvatskom gospodarskom komorom, Hrvatskom obrtničkom komorom, Hrvatskom poljoprivrednom komorom, trgovačkim lancima te proizvođačima ključnih prehrambenih proizvoda, a ranije s različitom sektorima u poljoprivredi te ribarima.
Što se tiče najavljenog poreza na ekstra dobit, predsjednik Vlade je najavio da će biti pažljivo kalibriran te će se donijeti do kraja godine, a primjenjivat će se kada završi cijela ova godina "jer se on odnosi, kazao je Plenković, na godišnju razinu posebne dobiti u vrijeme energetske krize. Najavio je da će se zvati posebni porez na dobit.
Na pitanje hoće li vlada u donošenju tog zakona iščekivati neke signale iz Bruxellesa, Plenković je rekao da su mjere naše odnosno nacionalne.
Intervencionistička politika u krizama se pokazala uspješnom
Naglasio je da je tako veliki paket mjera malo drugih zemalja donijelo.
"Mi smo prošli nekoliko kriza i intervencionistička politika u krizama se pokazala uvijek uspješna i čak je svojevrsni zaštitni znak naše Vlade kada je riječ o zaštiti standarda građana i pomoći hrvatskim poduzetnicima", rekao je.
Na novinarski upit je li se oko mjera razgovaralo s trgovcima budući je dobar dio njih iskazao nezadovoljstvo, Plenković je ponovio da su obavljene konzultacije s njima i da očekuje najavljeno smanjenje cijena tih proizvoda jer, naglasio je, radi se o desetak, a ne cijeloj paleti proizvoda.
"Svi će ostati na nogama, a građanima će biti dobro", poručio je premijer, ponovno naglasivši da svatko u ovakvoj krizi mora dati svoj doprinos.
"Ako Vlada svojom aktivnošću toliko subvencionira cijene energenata da svi mogu nastaviti normalno živjeti i funkcionirati i normalno poslovati, onda je u redu da u takvim okolnostima i oni koji su na tržištu daju svoj doprinos ovom kontekstu za premoštenje krize za koju nije kriva niti Vlada, niti oni, niti građani i zato svi moramo dati doprinos", poručio je premijer.
Kraljica Elizabeta II imala ogroman značaj za Ujedinjeno Kraljevstvo
Premijer je ponovno uputio sućut kraljevskoj obitelji i cijelom narodu Ujedinjenog kraljevstva zbog smrti kraljice Elizabete II.
"Ona je zaista obilježila zadnjih 70-ak godina i dugovječnost i autoritet s kojim je nastupala. Imala je ogroman značaj za Ujedinjeno Kraljevstvo, ali je pritom imala i veliki upliv na globalna zbivanja i zato smo iskazali poštovanje još jučer, a to činimo i danas", zaključio je predsjednik Vlade.
Izvor: Vlada/Hina