Potpredsjednik Ostojić: Nova osobna iskaznica za sve hrvatske državljane, nema više potrebe za fiktivnim adresama
„Prijedlogom Zakona o osobnoj iskaznici nastavlja se provedba projekta „e-Građani“, rekao je danas nakon sjednice Vlade ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić.
- 30.04.2015.
- video
- Ispiši
„Nove osobne iskaznice važit će pet godina, zbog toga jer toliko dugo traju jamstva, odnosno certifikat, nakon čega se podaci opet ažuriraju, a pet godina je također jamstvo za trajanje samog čipa“, pojasnio je ministar Ostojić. Sadašnja cijena izrade osobne iskaznice je 48,50 kuna, a cijena nove bila bi oko 75 kuna, u najskupljoj verziji. Za djecu i starije od 65 godina koji će imati samo identifikacijski dio, cijena će ostati ista. „Točne kalkulacije moći ćemo izraditi nakon što Hrvatski sabor usvoji Prijedlog zakona, ali cijena čipa bit će oko 30 kuna. To je otprilike 10 puta manje nego u zemljama Europske unije“, istaknuo je ministar. Napomenuo je da nema razloga da se odmah mijenjaju osobne iskaznice, jer će sadašnje vrijediti do isteka valjanosti, ali oni koji žele, mogu je izraditi i prije isteka valjanosti sadašnje.
Pravo na hrvatsku osobnu iskaznicu imat će svi hrvatski državljani bez obzira na godine života i bez obzira imaju li ili nemaju prebivalište u Republici Hrvatskoj. „Moram naglasiti da je to rješenje za sve hrvatske državljane koji žive u inozemstvu, sada će im na osobnoj iskaznici biti upisano prebivalište na kojem stvarno žive“, nastavio je ministar. Podsjetio je da je bilo slučajeva kada su se hrvatski državljani koji žive u inozemstvu prijavljivali na fiktivne adrese u Hrvatskoj, da bi dobili osobnu iskaznicu, to jest da bi imali identifikacijski dokument. „Sada više neće biti potrebe za takvim rješenjima“, naglasio je ministar.
Ministar je komentirao i napise vezane uz slučaj Ivana Krmpotića, svjedoka na suđenju Josipa Perkoviću i Zdravku Mustaču: „Niti je ministar unutarnjih poslova osoba koja štiti svjedoke, niti je točan podatak da sam zaprimio bilo kakve informacije ili obavijesti od gospodina Krmpotića o eventualnom ugrožavanju.“ Dodao je da njemačke vlasti nemaju nikakve primjedbe na Ravnateljstvo policije i postupanja hrvatske strane. „Stvoren je dojam da nismo nekog štitili, a činjenice su vrlo precizne. Hrvatske vlasti ne znaju tko su svjedoci. Traženja preko međunarodne pravne pomoći za njihovu zaštitu nije bilo. Da je bilo, hrvatska policija sigurno bi postupila prema tome. Odbijam bilo kakve navode da hrvatska policija hrvatskog građanina koji je eventualno ugrožen ne bi štitila“, istaknuo je ministar.