Plenković na Danima hrvatskog turizma: Vjerujem u dobre rezultate turizma i u idućoj godini

Svečanom dodjelom godišnjih nagrada najboljima u turizmu završena je u Opatiji dvodnevna manifestacija Dani hrvatskog turizma. Prvakom hrvatskog turizma za 2024. godinu proglašen je grad Poreč, čijem je gradonačelniku Lorisu Peršuriću nagradu uručio predsjednik Vlade Andrej Plenković. Tijekom dana održana je i sjednica Vijeća za upravljanje razvojem turizma na kojoj se raspravljalo o aktualnim temama turističkog sektora te je iskazano zadovoljstvo rezultatima ostvarenima u ovoj godini.

Poreču nagrada prvaka hrvatskog turizma za 2024. godinu 
 
Premijer Plenković je uručujući nagradu gradonačelniku Poreča Loris Peršuriću, čestitao tom gradu, ali i svima nagrađenima i cijelom sektoru turizma, kao i Opatiji na 180. obljetnici turizma. Dodao je kako su prije svečane dodjele nagrada, na Vijeću za upravljanje razvojem turizma zajedno s turističkim sektorom, koji daje ogroman doprinos gospodarstvu, razmotrili ovu sezonu i planove za iduću.


 
Ocijenio je i da se hrvatski turizam sjajno oporavio nakon pandemije covida, te da to pokazuju i dosadašnji ovogodišnji rezultati sa 3 posto više dolazaka i jedan posto više noćenja nego 2023., kao i sa zasigurno većim prihodima.
 
Drago mu je, dodao je, i što su priznanja dobili sportaši i sportašice koji pridonose promociji i brendu Hrvatske. Premijer je najavio i da novi državni proračun, koji će se izglasati za koji dan, donosi nikad veći proračun i za turizam i za sport, što znači da država prepoznaje važne sektore.


 
"Vjerujem da ćemo i iduće godine vidjeti dobre rezultate u turizmu, suglasan sam s porukama ministra turizma i sporta Tončija Glavine i direktora HTZ-a Kristjana Staničića da budemo umjereni u cijenama, vodimo računa o reputaciji Hrvatske kao destinacije i učinimo je i dalje privlačnom, a hrvatsku obalu priuštivom i hrvatskim građanima", poručio je Plenković.
 
Na Danima hrvatskog turizma bio je prisutan i glavni tajnik Svjetske turističke organizacije-UN Tourism Zurab Pololikashvili, koji se uoči dodjele nagrada sastao s premijerom Plenkovićem i drugim predstavnicima domaćeg turizma.


 
Vijeće za upravljanje razvojem turizma pridonosi većoj konkurentnosti i održivosti hrvatskog turizma
 
S poslijepodne održane sjednice Vijeća za upravljanje razvojem turizma predsjednik Vlade je, uz čestitke turističkim djelatnicima na ostvarenim rezultatima, poručio da je Hrvatska u ovoj godini postigla više od očekivanog. 
 
''Hrvatska je bolja i po dolascima i po noćenjima više nego što smo očekivali. Brojka od otprilike 21 milijun turista i 110 milijuna noćenja je okvir u kojem se krećemo u zadnjih nekoliko uspješnih postpandemijskih godina i stoga vam čestitam na tim postignućima koji su važni za hrvatski turizam i hrvatsko gospodarstvo u cjelini'', istaknuo je premijer.


 
Podsjetio je da su susreti turističkih djelatnika i članova Vlade prije nekoliko godina započeli neformalno u okviru Dana hrvatskog turizma te da su donošenjem novog zakonskog okvira postali institucionalizirani.
 
''Smatram da je jako dobro da se dva puta godišnje sastajemo kako bi razmotrili stanje u hrvatskom turizmu, međusobno osluhnuli jedni druge i na različitoj razini odgovornosti i  nadležnosti pokušali učiniti nove iskorake kako bi cijeli sektor funkcionirao bolje'', ustvrdio je Plenković.
 
Naglasio je da je smisao Vijeća za upravljanje razvojem turizma, prije svega, pridonijeti većoj konkurentnosti i održivosti hrvatskog turizma, dati smjernice vezane uz ostvarenje strateških ciljeva, definiranje mjera i aktivnosti, praćenje učinaka provedbe mjera i politika u turizmu, poboljšanje poslovnog okruženja i investicijske klime. Jednako tako, cilj je i usklađivanje politika i resornih prioriteta koji utječu na razvoj turizma i potiču međuresorni pristup i osobito suradnju s jedinicama lokalne i područne samouprave.


 
Značajan obol turističkog sektora hrvatskom gospodarstvu
 
Govoreći o gospodarskim aspektima, premijer je istaknuo da Hrvatska ima treći najveći rast BDP-a među zemljama Europske unije, smanjena je stopa inflacije, dok je udio javnoga duga u BDP-u na kraju godine previđen na 57,4 posto, uz najveću stopu zaposlenosti ikada u Hrvatskoj. Nema dileme, poručio je, da je takvoj ekonomskoj snazi i zdravoj situaciji značajan obol dao turistički sektor.


 
Naviše noćenja ostvarila je Istarska županija - 29,5 milijuna, zatim Splitsko-dalmatinska sa 19,1 milijun te Primorsko-goranska 17,8 milijuna noćenja. Kontinentalne županije od početka godine ostvarile su oko 1,2 milijuna dolazaka i 2,5 milijuna noćenja što je rast od 5% više u dolascima i 4,4% više u noćenjima u odnosu na 2023. godinu. Kada je riječ o tržištima odakle nam dolaze turisti, i dalje je najveći broj noćenja iz Njemačke, zatim iz Slovenije, Austrije i Poljske.
 
Premijer je iznio podatak da je do 15. studenoga fiskalizirano računa u vrijednosti 6 milijardi i 816 milijuna eura, što je povećanje od 11% u odnosu na prije godinu dana. U tom je razdoblju u djelatnostima pružanja usluge smještaja, pripreme i usluživanja hrane i pića i djelatnostima putničkih agencija i organizatora putovanja izdano gotovo 390 milijuna računa. To je 5% više nego u istom razdoblju prošle godine.


 
Kada je riječ o prihodima od stranih turista u prvoj polovici 2024. godine, oni su iznosili 4 milijarde i 130 milijuna eura što predstavlja rast od 7,5 posto,  a od početka godine do 15. studenoga na autocestama je zabilježen promet od 69 milijuna vozila, odnosno 8% više nego za isto razdoblje lani, naveo je Plenković. Naplaćena je cestarina u iznosu od 450 milijuna eura bez PDV-a što je 13% više nego prošle godine. Uz to, u prosjeku oko 20% raste broj putnika u zračnim lukama diljem Hrvatske. Pored toga, odlični su i rezultati u posezoni, jer u studenom imamo čak 18% više dolazaka i 19% više noćenja nego lani. Pred nama su i brojna adventska događanja diljem Hrvatske tako da očekujemo da će i to doprinijeti dobrim rezultatima, kazao je.
 
Naglasio je važnost značajnih investicija u sektoru turizma koje se provode iz nacionalnih sredstava i kroz Nacionalni plan oporavka i otpornosti. ''Do sada je sklopljeno 80 ugovora u iznosu od 357 milijuna eura, što znači da smo u velikom projektu EU iduće generacije vodili računa o ovom segmentu hrvatske ekonomije koji nam puno znači.''


 
Važnost realnog formiranja cijena
 
Ovom je prilikom predsjednik Vlade još jednom upozorio da svi moraju voditi računa o politici cijena, odnosno biti realni u formiranju cijena.
 
''Ova sezona je bila jako dobra po svim elementima. Međutim, mislim da je jako bitno da taj segment održivosti bude takav da se politika cijene i dobivene usluge za tu cijenu održi. Ne možemo biti tu biti nerazumni jer će se ekonomska situacija u zemljama Unije, čiji gospodarski rast nije ovako brz i visok kao u Hrvatskoj, neminovno u jednom trenutku osjetiti. I ako se to osjeti onda će i naši rezultati biti slabiji. Živimo u tržišnom gospodarstvu, vi ste iskusni gospodarstvenici, razumijete zakone ponude i potražnje, kao i konkurencije, te stoga moramo zadržati reputacijski Hrvatsku na razini privlačnosti. Moramo biti privlačni, a to se mora odnositi i na privlačne cijene'', poručio je okupljenim turističkim djelatnicima predsjednik Vlade.


 
Na današnjem je sastanku Vijeća ministar turizma Tonči Glavina predstavio tijek reforme upravljanja razvojem turizma, potpredsjednik Vlade Marko Primorac govorio o novom krugu porezne reforme, potpredsjednik Vlade Branko Bačić predstavio nacionalni plan stambene politike s posebnim osvrtom na aktivnosti vezane za turistički sektor, potpredsjednik Vlade Davor Božinović predstavio izmjene i dopune Zakona o strancima te govorio o pitanju sigurnosti tijekom turističke sezone, državni tajnik Ivan Vidiš iznio je mjere aktivne politike zapošljavanja u turizmu, a direktor Hrvatske turističke zajednice Kristjan Staničić dao osvrt  na ovogodišnju sezonu, kao i planove za iduću godinu.

Pisane vijesti