Plenković: U krizama smo umirovljenicima isplatili 615 milijuna eura

Slika /Vijesti/2024/Rujan/20_rujna/Z63_6645.JPG

Govoreći o osnivanju Nacionalnog vijeća za umirovljenike i starije osobe, premijer Plenković istaknuo je da Vlada i u trećem mandatu želi nastaviti s redovitim i konstruktivnim dijalogom s predstavnicima umirovljenika.  U tom je kontekstu podsjetio da je Vlada u okviru paketa mjera po deveti put donijela i odluku o jednokratnoj pomoći za umirovljenike, za njih 760 tisuća, vrijednu 76,5 milijuna eura. "Time smo ukupno došli na oko 615 milijuna eura pomoći za umirovljenike u ovim vremenima krize", kazao je. Podsjetio je i da je u mandatima ove Vlade sveukupna prosječna mirovina narasla za 73,3 posto te sada iznosi 620 eura, a cilj je da do kraja ovoga mandata bude između 750 i 800 eura, a povećane su i najniže mirovine te one obiteljske.

Otvarajući današnju, 26. sjednicu Vlade, predsjednik Vlade Andrej Plenković osvrnuo se na nekoliko aktualnih tema i aktivnosti.
 
Prije dva dana Aktualnim prijepodnevom započela je nova sjednica Hrvatskog sabora, a premijer i ministri odgovorili su na sva pitanja saborskih zastupnika te najavili daljnje aktivnosti Vlade u nizu sektorskih politika.
 
Imali su i prigodu, dodao je, osvrnuti se na novi paket mjera koji je Vlada usvojila prije dva tjedna, vrijedan 250 milijuna eura, a kojim se i dalje subvencioniraju cijene struje i plina.
 
Nastavlja se i sa subvencijama cijena naftnih derivata, a još uvijek je na snazi i ograničenje cijena za 30 proizvoda iz potrošačke košarice.
 
Hrvatska konsolidira svoj međunarodni politički, ekonomski i financijski položaj
 
Podsjetio je i na najnoviju ocjenu svjetske agencije za kreditni rejting Standard & Poor's, koja je Hrvatsku podigla u kategoriju A-, s pozitivnim izgledima.
 
"Praktički je naznačila sve ključne reformske aktivnosti koje smo imali - odgovorno upravljanje javnim financijama, dublju integraciju u Europsku uniju, apsorpciju europskih sredstava, rast plaća i mirovina, politička stabilnost i funkcioniranje svih institucija", poručio je premijer Plenković te dodao kako Hrvatska na ovaj način konsolidira svoj međunarodni ekonomski i financijski položaj, što je važno i za političko pozicioniranje i ukupnu aktivnost hrvatskog gospodarstva.
 
Što se tiče novog kruga porezne reforme, predsjednik Vlade izvijestio je da se nastavljaju razgovori te najavio da će u ponedjeljak biti predstavljena Gospodarsko-socijalnom vijeću.
 
Naveo je i Nacionalni plan stambene politike, kao glavni temelj koji treba omogućiti priuštivo stanovanje mladima i mladim obiteljima, što je povezano s demografskom revitalizacijom kao ključnom temom hrvatskog društva.
 
Predsjednik Vlade je zastupnicima predstavio i Izvješće o sastancima Europskog vijeća.  
 
Podsjetio je da je nedavno predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen objavila konačni dogovor o distribuciji portfelja, a hrvatska povjerenica Dubravka Šuica dobila je portfelj Mediterana te zadržala portfelj demografije.
 
"Smatramo da je to odlična kombinacija i važan politički prioritet, s obzirom na globalna zbivanja za cijelu Europu i za države članice u godinama koje su pred nama", poručio je predsjednik Vlade.
 
U krizama smo umirovljenicima isplatili 615 milijuna eura
 
Što se tiče tema s današnje sjednice Vlade, izdvojio je Prijedlog sporazuma o osnivanju Nacionalnog vijeća za umirovljenike i starije osobe.
 
U tom je kontekstu podsjetio da je Vlada u okviru paketa mjera po deveti put donijela i odluku o jednokratnoj pomoći za umirovljenike, za njih 760 tisuća, vrijednu 76,5 milijuna eura.
 
"Time smo ukupno došli na oko 615 milijuna eura pomoći za umirovljenike u ovim vremenima krize", kazao je.
 
Osnivanjem Nacionalnog vijeća za umirovljenike i starije osobe, istaknuo je premijer, Vlada želi i u trećem mandatu nastaviti s redovitim i konstruktivnim dijalogom s predstavnicima umirovljenika, posebno sa Sindikatom i s Maticom umirovljenika te drugim umirovljeničkim udrugama, uz potporu političkih stranaka, osobito Hrvatske stranke umirovljenika koji je i dio parlamentarne većine.
 
U proceduru će biti upućena i Deklaracija o starijim osobama, najavio je premijer, a ona će poslužiti kao temelj za davne inicijative.
 
"Cilj je donošenje Zakona o starijim osobama kako bismo i na taj način regulirali položaj te odgovornost i skrb prema starijim osobama u hrvatskom društvu", dodao je.
 
Prosječna mirovina narasla za 73 posto, cilj je da do kraja ovog mandata iznosi između 750 i 800 eura
 
Podsjetio je da je u mandatima ove Vlade sveukupna prosječna mirovina narasla za 73,3 posto te sada iznosi 620 eura, a cilj je da do kraja ovoga mandata bude između 750 i 800 eura.
 
Podignute su i najniže mirovine te povećane one obiteljske.
 
"Želimo u proces mirovinske reforme uključiti temu redefiniranja modela usklađivanja visine mirovine u odnosu na porast plaća i rast inflacije potrošačkih cijena promjenom formule za usklađivanje mirovine, u omjeru 85:15 prema povoljnijem indeksu", rekao je predsjednik Vlade.
 
Podsjetio je da će za svako rođeno dijete majke dobiti godinu dana mirovinskoga staža.
 
Nasilje nije prihvatljivo, nema opravdanja i ne smije se tolerirati
 
Premijer Plenković osvrnuo se i na Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama, koji se obilježava 22. rujna, u spomen na tri ubijene i jednu teško ranjenu ženu u sudnici zagrebačkog Općinskog suda 1999. godine.
 
"Obilježavanje ovoga dana važno je za senzibiliziranje i edukaciju javnosti te slanje jasne poruke da nasilje nema opravdanja, da se ne smije tolerirati i da ono nije nikakva privatna stvar", poručio je.
 
Podsjetio je da je od početka prvog mandata njegova Vlada poduzimala niz mjera u cilju sprječavanja nasilja nad ženama i nasilja u obitelji.
 
Najrecentnije su izmjene kaznenog zakonodavstva iz ožujka ove godine kojima su proširena i osnažena prava žrtava i povišene kazne za kaznena djela silovanja, teška kaznena djela protiv spolne slobode i spolne zlouporabe djeteta.
 
Jasna poruka da nasilje nije prihvatljivo mora dolaziti od svih segmenata društva, uključujući i od pravosuđa
 
Ujedno, uvedeno je i posebno kazneno djelo teško ubojstvo ženske osobe - femicid, za koje je zaprijećena kazna zatvora od najmanje 10 godina do dugotrajnog zatvora.
 
Kroz tri kruga izmjena materijalnog i procesnog zakonodavstva, stvoren je kvalitetan pravni okvir koji omogućuje adekvatno sankcioniranje počinitelja kaznenih djela nasilja nad ženama, naglasio je predsjednik Vlade.
 
"No, borba protiv nasilja nad ženama obveza je svih institucija. Jasna poruka da nasilje nije prihvatljivo mora dolaziti od svih segmenata društva, uključujući i od pravosuđa, koje je dobilo instrumente za izricanje strogih, odvraćajućih sankcija i vođenje postupaka na način da se snažnije štite prava i interes žrtava", ustvrdio je.
 
Najavio je da će Vlada nastaviti raditi na jačanju prevencije koje podrazumijeva edukaciju od najranije životne dobi, kao i na sustavnom prikupljanju i analizi podataka u vezi s nasiljem nad ženama koji trebaju biti podloga za nove mjere.
 
Bitka za Vukovar jedna je od najslavnijih stranica hrvatske ratne povijesti
 
Osvrnuo se i na obilježavanje 33. obljetnice Bitke za Vukovar i ustrojavanja 204. brigade Hrvatske vojske, istaknuvši da se radi o prekretničkoj bitki Domovinskog rata i jednoj od najslavnijih stranica hrvatske ratne povijesti.
 
"Njenim obilježavanjem odajemo zasluženo priznanje svim sudionicima obrane grada, Vukovarcima i svim onima koji su u obranu došli iz drugih krajeva Hrvatske i šire.
 
Odajemo priznanje njihovoj čeličnoj volji i ustrajnosti kojima su puna tri mjeseca odolijevali danonoćnim napadima za osvajanje grada", poručio je podsjetivši da je Hrvatska tada bila žrtva velikosrpske Miloševićeve agresije.
Pripadnici legendarne 204. brigade, nastavio je predsjednik Vlade, zajedno sa svim braniteljima Vukovara, nadljudskim su naporima ohrabrili cijelu Hrvatsku u najtežim trenucima Domovinskog rata i zato im još jednom iskazujemo zahvalnost.
 
Premijer Plenković na zasjedanju Opće skupštine UN-a
 
Idućeg tjedna predsjednik Vlade sudjelovat će na 79. zasjedanju Opće skupštine Ujedinjenih naroda u New Yorku.
 
Uz redovitu sjednicu, održat će se i Summit o budućnosti, koji se, kazao je premijer, dugo vremena pripremao, a usvojit će se Pakt za budućnost.
 
S globalnog aspekta, dodao je, razmotrit će se teme sigurnosti, ljudskih prava, klimatskih promjena, razoružanja, reforme političkih i financijskih međunarodnih institucija te daljnji angažman svih dionika u međunarodnoj zajednici.
 
Tijekom boravka u Sjedinjenim Američkim Državama, najavio je, posjetit će i hrvatske zajednice u Los Angelesu i Chicagu.



Pisane vijesti