- Objavljeno: 10.01.2007.
Reakcija na novinske napise o posjetu potpredsjednice Kosor romskom naselju Plinarsko naselje
U povodu dezinformirajućih napisa u tisku do kojih je došlo nakon posjete potpredsjednice Vlade Republike Hrvatske i predsjednice Povjerenstva za praćenje provedbe Nacionalnog programa za Rome Vlade RH Jadranka Kosor Plinarskom naselju u Zagrebu, kojom prilikom je uručena novčana pomoć obiteljima koje su stradale u požaru te prigodni poklon paketi Povjerenstvo za praćenje provedbe Nacionalnog programa za Rome Vlade RH radi potpunog i istinitog informiranja javnosti smatra potrebnim upozoriti na slijedeće činjenice.
U povodu dezinformirajućih napisa u tisku do kojih je došlo nakon posjete potpredsjednice Vlade Republike Hrvatske i predsjednice Povjerenstva za praćenje provedbe Nacionalnog programa za Rome Vlade RH Jadranka Kosor Plinarskom naselju u Zagrebu, kojom prilikom je uručena novčana pomoć obiteljima koje su stradale u požaru te prigodni poklon paketi Povjerenstvo za praćenje provedbe Nacionalnog programa za Rome Vlade RH radi potpunog i istinitog informiranja javnosti smatra potrebnim upozoriti na slijedeće činjenice.U Plinarskom naselju u Zagrebu stanovnici (većinom Romi) bespravno su se uselili u napuštene objekte, radničke barake, prije više od 20 godina. Naselje se nalazi u industrijskoj zoni i Grad Zagreb ga nije legalizirao jer po urbanističkom planu tamo nije dozvoljena gradnja stambenih objekata. Sudskim putem je višekratno zatraženo iseljenje stanovnika Plinarskog naselja, međutim žalbama stanovnici pokušavaju odgoditi iseljenje, budući da im Grad Zagreb nije osigurao sustavno rješenje stambenog pitanja. Kako bi potakla sustavno rješavanje bespravnih lokacija naseljenih Romima Vlada RH doznačila je gradu Zagrebu 2000. i 2001. godine 300.000,00 kuna za izradu projekta za uređenje naselja. Budući da Grad Zagreb nije izradio projekt za uređenje naselja sredstva su vraćena 26. srpnja 2004., sukladno Zakonu o izvršavanju Državnog proračuna RH.
Povjerenstvo za praćenje provedbe Nacionalnog programa za Rome Vlade RH višekratno je upozoravalo da je potrebno sustavno riješiti pitanje ilegalnih romskih naselja u Gradu Zagrebu gdje Romi žive u krajnje nepovoljnim uvjetima bez struje i vode. Vlada Republike Hrvatske, ni bilo koje drugo tijelo, ne može financirati izgradnju bespravnih nastambi. Stoga je odluka o novčanoj pomoći, koju je Povjerenstvo za praćenje provedbe Nacionalnog programa za Rome donijelo na posljednjoj sjednici 18. prosinca 2006. godine u Osijeku, bila isključivo nužna pomoć obiteljima koje su stradale u požaru u Plinarskom naselju, a nikako nije mogla biti nadoknada svih njihovih stvari koje su stradale u požaru, odnosno izgradnja ili dogradnja bespravnih objekata. Pomoć je odobrena imajući u vidu da su obitelji dobile samo po 1.200 kuna od centra za socijalnu skrb.
Legalizacija romskih naselja u isključivoj je nadležnosti lokalne samouprave a sredstva iz državnog proračuna ili donacija mogu se dobiti isključivo za naselja i objekte koji imaju urbanističku odnosno građevinsku dozvolu. U tom smislu Vlada Republike Hrvatske potakla je izradu županijskih programa aktivnosti i mjera za unaprjeđenje stanja prostora i okoliša lokacija naseljenih Romima. Od 14 županija koje imaju takva naselja 12 ih je već dovršilo izradu županijskih programa, a u preostale dvije se programi upravo završavaju. Kako bi se potakla izrada detaljnih urbanističkih planova za uređenje romskih naselja nadležno ministarstvo u cijelosti financira njihovu izradu. Na taj način već su izrađeni detaljni urbanistički planovi za veći dio naselja u Međimurskoj županiji.
Podsjećamo da se za provođenje mjera Nacionalnog programa za Rome i Akcijskog plana Desetljeća za Rome izdvajaju se značajna sredstva. U 2006. godini iz Državnog proračuna Republike Hrvatske izdvojeno je 430% više financijskih sredstava nego u 2005. godini, odnosno 11.886.670 kuna, a u 2007. uslijedilo je povećanje na 13.812.634 kune. Također je dobivena značajna pomoć od Europske komisije u ukupnom iznosu od 3.967.000,00 eura s time da Republika Hrvatska sudjeluje sa još 30% sredstava.
Širenjem iskre nezadovoljstva koja je prisutna među Romima kao i svim ostalim građanima koji zbog različitih razloga desetljećima žive u teškim uvjetima, te usmjeravanjem tog nezadovoljstva prema onima koji nastoje pomoći koliko je to najviše u njihovoj moći, kao i širenjem senzacionalističkih vijesti ne mogu se riješiti teškoće s kojima se suočava romska zajednica. Time se samo nakratko usmjerava pozornost javnosti prema ljudima koji su stoljećima živjeli u teškim uvjetima i koji zaslužuju da se o njihovim problemima progovori na primjeren način, sustavno, a ne od slučaja do slučaja, bez senzacionalizma te uz dužno poštovanje. Problemi romske populacije stoljetni su europski problem i s njima se suočavaju i zemlje koje su u daleko boljim gospodarskim prilikama nego Republika Hrvatska. Stoga apeliramo da se problemima Roma i u tisku pristupi na ozbiljan i sustavan način te smo u tom smislu uvijek spremni na suradnju.