- Objavljeno: 26.11.2009.
Vlada: antikorupcijski program za javna poduzeća
ZAGREB,26. studenoga 2009. (Hina) - Javna će poduzeća na svojim internet stranicama morati objaviti podatke i dokumente vezane za javnu nabavu, zaposlenici na mjestima ocijenjenim visokim stupnjem rizika za korupciju morat će potpisati "izjavu o povjerljivosti i nepristranosti", a ponuditelji u nabavi roba iznad šest, radova iznad 12 milijuna kuna potpisivat će "izjavu o integritetu", predviđa uz ostalo antikorupcijski program za javna poduzeća kojeg je danas prihvatila hrvatska Vlada.
Sva će ta poduzeća trebati donijeti antikorupcijski program i akcijski plan do kraja ove godine kako bi njihova provedba počela 2010., istaknula je premijerka Jadranka Kosor na sjednici Vlade na kojoj je odlučeno i o objavi javnog natječaja za predstojnika Vladinog Ureda za središnju javnu nabavu."Vladina tolerancija na sve oblike korupcije, na svim razinama, bez obzira o kome se radi, bez obzira na ime i prezime, pripadnost bilo komu i bilo čemu, bit će nulta tolerancija", naglasila je Kosor.
U borbi protiv korupcije najavila je i promjene u zakonima o financiranju političkih stranaka, analizu što se događa nakon izvješća državne revizije u javnim poduzećima, te podsjetila na najavu da ministre u nadzornim odborima zamijene stručnjaci koji bi se birali natječajem.
Netko tko je u dva nadzorna odbora, uz posao koji obavlja, treba jedan dan za pripremu želi li radi kako treba, kazala je potpredsjednica Vlade Đurđa Adlešič.
Samo odlukom da dužnosnik može biti u najviše dva nadzorna odbora te smanjenjem naknade na maksimalno 2.000 kuna, a što je početkom godine bilo i oko 8.000 kuna, u ovih smo jedanaest mjeseci uštedili 30 milijuna kuna, rekla je Adlešič.
Antikorupcijski program za javna poduzeća za razdoblje 2010.-2012. temelji se na Strategiji suzbijanja korupcije i akcijskom planu uz tu strategiju.
Odluke iz ta dva dokumenta sada se 'protežu' i na javna poduzeća, a premijerka kao tri cilja pritom izdvaja jačanje odgovornosti i transparentnosti, stvaranje preduvjeta za sprečavanje korupcije na svim razinama i afirmacija pristupa nulte tolerancije na korupciju.
Ta se načela u programu realiziraju kroz 18 konkretnih mjera, a uz njih se predviđaju i rokovi izvršenja.
Tako su primjerice vezano za jačanje transparentnosti mjere kojima se javna poduzeća obvezuju da na svojim internet stranicama objave izvješća neovisnog revizora, podatke i dokumente vezano za javnu nabavu, od najave do svih odluka, npr. o odabiru ili poništenju, kao i obavijesti o sklopljenim ugovorima, objava "disciplinskog pravilnika".
Stvaranju preduvjeta za sprečavanje korupcije na svim razinama trebaju pridonijeti mjere kao npr. imenovanje službenika za informiranje, povjerenika za etiku, jačanje unutarnje revizije, uspostava revizorskih odbora, uspostava učinkovitog sustava, itd.
Među mjerama predviđenim za afirmaciju pristupa nulte tolerancije na korupciju su edukacija, specijalna obuka za neka radna mjesta, itd.