Vlada najavila raspisivanje natječaja za financijskog savjetnika za treću fazu privatizacije HT-a

Hrvatska Vlada raspisat će natječaj za financijskog savjetnika za treću fazu privatizacije HT-a, a prema najavama premijera Ive Sanadera ta privatizacija mora biti gotova do kraja ove godine.

ZAGREB, 16. ožujka 2006. (Hina) - Hrvatska Vlada raspisat će natječaj za financijskog savjetnika za treću fazu privatizacije HT-a, a prema najavama premijera Ive Sanadera ta privatizacija mora biti gotova do kraja ove godine.

Ne želimo brzinsku privatizaciju, želimo ostvariti što bolju cijenu, kazao je premijer na današnjoj sjednici Vlade.

Podsjetio je, naime, da se iz privatizacijskih prihoda želi pokriti dug umirovljenicima, a prva isplata dijela obeštećenja treba ići krajem lipnja ove godine.

No, kako su sredstva za prvu isplatu dijela obeštećenja već osigurana, premijer kaže da nema razloga brzini u trećoj fazi privatizacije HT-a, te da se, s obzirom i na promijenjeno stanje na tržištu, želi ostvariti što bolja cijena.

Kao drugi razlog zašto ne treba žuriti, Sanader navodi i prijepore oko kabela i cjevovoda. Ni u prvoj, ni u drugoj fazi privatizacije nije jasno kazano je li to ili nije privatizirano, kazao je, napominjući da je pitanje koliko je u izgradnji te mreže sudjelovala lokalna zajednica, koliko država, a koliko bivši HT.

Država, HT i Deutsche Telekom (vlasnik 51 posto dionica HT-a) možda će čak morati ići i na malu arbitražu, rekao je Sanader.

I ministar financija Ivan Šuker, član Povjerenstva za privatizaciju HT-a, ističe kako je s obzirom na nove uvjete na tržištu bitno doći do prave vrijednosti HT-a kako bi Vlada donijela najbolju odluku o postotku dionica HT-a koji će u daljnju privatizaciju.

Šuker je podsjetio da je u proteklih godinu i pol konzultantska kuća (JP Morgan) radila taj posao, odnosno bila je zadužena za pitanja vezano za dividendu i moguće modele privatizacije. Ta konzultantska kuća izuzetno je korektno obavila taj dio posla, kazao je Šuker.

Vlada je danas osnovala i tri radne skupine koje trebaju predložiti rješenja za privatizaciju triju hotelskih kuća, izgradnju LNG terminala i obnovu zaštićene spomeničke baštine u Luci Rijeka.

Tako bi do kraja svibnja trebao biti predložen optimalni model privatizacije opatijske Liburnije, crikveničkog Jadrana i rapskog Imperijala.

Taj model treba predložiti radna skupina kojoj je na čelu potpredsjednik Vlade Damir Polančec, a uz državnog tajnika Središnjeg državnog ureda za upravljanje imovinom Grgu Ivezića i predstavnike ministarstava mora i financija, u njoj će biti i predsjednica Samostalnog sindikata ugostiteljstva i turizma Vesna Dejanović, predstavnik Primorsko-goranske županije i predstavnici Opatije, Crikvenice i Raba.

Rok do kraja ove godine za organizaciju izradu energetske i ekonomske studije, studije utjecaja na okoliš te predlaganje izbora lokacije za izgradnju terminala za prihvat ukapljenog plina (LNG terminal) dobila je radna skupina kojoj je na čelu ministar gospodarstva Branko Vukelić.

Najkraći rok, mjesec dana dobila je radna skupina na čelu s ministrom kulture Božom Biškupićem koja treba predložiti rješenje obnove zaštićene spomeničke baštine u Luci Rijeka radi realizacije projekta Rijeka Gatway.



Pisane vijesti