- Objavljeno: 17.01.2017.
Izjava predsjednika Vlade Plenkovića u Hrvatskom saboru nakon aktualnog prijepodneva
Nakon završetka aktualnog prijepodneva Hrvatskoga sabora, predsjednik Vlade Andrej Plenković odgovorio je na novinarska pitanja o aktualnim temama.
Medije je zanimao komentar predsjednika Vlade na odluku Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa o pokretanju postupka protiv potpredsjednice Vlade i ministrice gospodarstva, poduzetništva i obrta Martine Dalić u slučaju INA. Premijer je kazao da će još detaljno proučiti informaciju koju je dobio, no prema onome što je do sada vidio i dalje smatra da nema sukoba interesa u ovom slučaju. „Ono što pouzdano znam, jer surađujemo na dnevnoj bazi, siguran sam da je ova formulacija o potencijalnom sukobu interesa isključivo potencijalna. Martina Dalić je potpredsjednica Vlade, ministrica gospodarstva, jedna od najiskusnijih članova Vlade koja je radila na važnim poslovima hrvatske države i u prošlosti i bila saborska zastupnica. Ona ima moje puno povjerenje; znam o čemu smo razgovarali, na koji način komuniciramo i siguran sam da nikada, baš nikada, nikakav privatni interes ne bi pretpostavila interesima hrvatske države. I ono što vidim danas u Hrvatskome saboru, postoji široki politički konsenzus, a to je da se INA vrati u hrvatske ruke. Mi razgovaramo o modelu. Model koji smo izložili, kao, po mome sudu, u ovom trenutku najrealniji da bude financijski dovoljan, a ujedno i da ne generira novi javni dug, a to je inicijalna javna ponuda dionica HEP-a 25% minus jedan, po meni ostvaruje naše strateške interese da država upravlja s obje ključne energetske kompanije, i osigura i energetsku neovisnost i kvalitetnu opskrbu energentima“.Predsjednik Vlade prepustio je potom riječ potpredsjednici Vlade i ministrici Martini Dalić koja se također obratila novinarima. „Svoj posao proteklih mjeseci, kao što ste i sami mogli vidjeti, obavljam u skladu s ovlastima potpredsjednika Vlade i Zakonom o Vladi. Obavljam ga odgovorno, transparentno, u skladu sa svim svojim najboljim kapacitetima i tako ću nastaviti raditi i u budućnosti“, kazala je potpredsjednica Dalić.
Na novinarski upit o tome bi li se prodajom dionica HEP-a prikupilo dovoljno novca za otkup INA-e, predsjednik Vlade je odgovorio: „Rekao sam to danas i u Saboru da ne namjeravam na neodgovoran način spekulirati o cijeni ili o procjeni vrijednosti niti jedne, niti druge kompanije. To se radi na drugi način, sa stručnim savjetnicima koji imaju dovoljno instrumenata, dovoljno iskustva i analitičkih sposobnosti za takvu vrstu procjena. Mi smatramo da je to, od svih potencijalnih modela o kojima se razgovaralo, model koji je najrealniji. To je ono što je važno. Da ne vjerujemo u njega, ne bismo ga niti javno prezentirali. Kao što sam rekao danas u raspravi – nije dobro da opozicija apriorno ima nepovjerenje prema jednoj hrvatskoj Vladi, prema jednoj ideji koja je po mome sudu kvalitetna i dobra. A pogotovo ne današnja opozicija, koja je prije dvije godine, dok je bila Vlada, radila pripremu, zajedno sa Morgan Stanleyem, Sberbankom, UniCreditom, ZABA-om om, upravo o Inicijalnoj javnoj ponudi HEP-a. Malo etike, malo pristojnosti i morala, malo introspekcije bilo bi korisno kada se prijeti i zagovara tako snažno referendum o istoj temi koju je prije dvije godine praktički Vlada lijeve opcije u Hrvatskoj htjela provesti. Prema tome, tko god ima god ima soluciju koja će ostvariti cilj na mudriji, kvalitetniji, bolji način, htio bih čuti taj prijedlog i otvoren sam za sugestije“.
Upitan treba li raspustiti Odbor za etiku u znanosti i visokom obrazovanju u kontekstu podrške ministru Barišiću, predsjednik Vlade je naglasio da ne želi ulaziti u ingerencije Hrvatskog sabora. „Hrvatski sabor je taj koji bi trebao odlučivati o tijelima, pa i o ovom tijelu o kojem govorimo“, kazao je. Istaknuo je da zna na koji način ministar Barišić pristupa zadaćama koje ima kao ministar znanosti i obrazovanja. „U potpunosti sam svjestan koliko je tema kojom se bavi važna, koliko je ona bitna za hrvatsku budućnost, za hrvatsku djecu i mlade te našu konkurentnost“, rekao je i nastavio: „Poznajem ga dulje vremena, proučio sam članak o kojem se radi, pažljivo pročitao sve fusnote u tom članku. Ni iz jedenog elementa tog teksta nisam mogao niti naslutiti da je njegova intencija, pa i u onoj prvoj verziji, bila da uzme nečije misli i ideje kao svoje. Kad čitate to zaista hladne glave vidite da tu nešto nedostaje, pogotovo što u svim drugim fusnotama u tom članku postoje navedene reference tj. izvori. Činjenica da je ministar Barišić to uočio sam i objavio praktički isti članak u španjolskom časopisu nakon toga sa referencama na autora u kojem je riječ, mislim da dovoljno govori da nije imao namjeru uzeti tuđe misli i ideje i prisvojiti ih sebi. Stoga toliko imati disproporcionalno temu jedne fusnote koja dovodi u pitanje integritet gospodina Barišića i kao znanstvenika i kao ministra, mislim da je pretjerana. Stojim iza njega. Stat ću iza njega. Mislim da to nije stvar koja zaslužuje ovoliku pozornost“. Dodao je da Hrvatskoj ima puno važnijih tema na koje moramo trošiti energiju, znanje i vrijeme.
Na pitanje hoće li se u Švicarskoj susresti sa srbijanskim premijerom Aleksandrom Vučićem, predsjednik Vlade je odgovorio: „Bit ćemo skupa na panelu. Sigurno ćemo imati prilike razgovarati“. Naglasio je da želi da ova hrvatska Vlada bude Vlada koja rješava probleme, kako na unutarnjem tako i na vanjskopolitičkom planu, istaknuvši da su za Hrvatsku bitni odnosi sa Srbijom. „Postoji niz rezidualnih tema iz vremena velikosrpske Miloševićeve agresije, koja se odnose na pitanje nestalih. Spomenuo sam to jučer i u govoru na svečanoj sjednici Hrvatskog sabora. Postoji pitanje granice, zaštite manjina, kulturnih dobara, pitanje hibridne jurisdikcije, regionalne jurisdikcije, njihovog zakona o nadležnostima državnih organa Srbije kada je riječ o procesuiranju ratnih zločina. Sve su to teme koje su na dnevnom redu. Na dnevnom redu su i teme gospodarske suradnje i interesa hrvatskih kompanija na tržištu u Srbiji, ali i srpskih kompanija u Hrvatskoj“, kazao je predsjednik Vlade i zaključio: „Prema tome, 2017. je, vrijeme da na zreo način adresiramo sve te teme i želim da ova Vlada bude problem solving Vlada“.